Tarımsal alanda yeni politikalar ve üretici odaklı çözümler üretmek için çalışan Buca Belediyesi, Kızılçullular Kültür ve Dayanışma Derneği ile ortaklaşa eğitimlerin verileceği ‘Tarım Okulu’ projesi için protokol imzaladı. İmza töreninde konuşan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, kentin tarımsal üretim potansiyeli hakkında bilgi verdi. Konuşmasında özellikle köyler bölgesindeki tarımın önemine değinen Başkan Kılıç, şunları kaydetti:

“Biz köylümüzün ömür boyu topraklarını işleyerek gelir kazanmasını temenni ediyoruz. Hobi bahçeleri ile tarımda sürekliliği sağlayamazsınız. Tarım bir hobi işi değildir. Bilimsel temellere dayandırılmalıdır. Biz de Buca Belediyesi olarak çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırmış durumdayız.”

“KÜÇÜK BİR KÖY ENSTİTÜSÜ KURACAĞIZ”

İzmir ve Denizli'de dolu yağışı etkili oldu İzmir ve Denizli'de dolu yağışı etkili oldu

Kızılçullular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Öznur ise proje ile köy enstitüsü ruhunu yeniden canlandırmak istediklerini belirterek “Bizler üretimle kalkınmaya inanıyoruz. Tarım Okulu ile küçük bir köy enstitüsü oluşturmayı istiyoruz. Çocuklarımıza ve gençlerimizi tarımla tanıştırmak, onları üretime katmak istiyoruz” dedi. 

Tarım Okulu projesi kapsamında çocuk, genç ve yetişkinlere yönelik eğitimler düzenlenecek. Çocukları toprakla buluşturacak ve doğayı sevdirecek etkinlikler düzenlenecek; topraksız tarım çalışmaları yapılacak. Yetişkinlere yönelik budama, tarımsal sulama, aşılama eğitimleri verilecek. Öte yandan, uluslararası pazarlama stratejilerinin de anlatılacağı eğitimlerde, üretilen ürünlerin internet ortamında satışına yönelik çalışmalar yapılacak.