Sinop'ta Ferdi Poyraz Aslan adında bir vatandaş, arazinin kendisine ait olduğunu öne sürerek, yılda 400 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan 'Erfelek Tatlıca Şelaleleri'ne giden yolu kapattı. Ziyaretçilerin bir kısmı kapalı yolu görünce geri döndü, bir kısmı da 8 kilometre yolu kat ederek şelaleye ulaştı. İşletmeler ise mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.

Sinop'ta Ferdi Poyraz Aslan adlı vatandaş, Erfelek Tatlıca Şelaleleri'ne giden yolun kendisine ait olduğunu söyleyerek araç ulaşımına kapattı. Aslan, arsalarının kamulaştırma bedellerinin ödenmediğini belirterek "Burası dedelerimizin yeri. Kamulaştırırsa o zaman yolu açarız, diğer türlü açmayız" şeklinde konuştu.

Erfelek ilçesinde yaşayan Ferdi Poyraz Aslan, Erfelek Tatlıca Şelaleleri'ne giden yolu kepçeyle toprak döktürüp araç ulaşımına kapattı. Her yıl yakklaşık 400 bin ziyaretçiyi ağırlayan şelaleye gidenlerden bazıları yoldaki toprak yığını nedeniyle araçlarıyla geri dönmek durumunda kaldı, bazıları da 8 kilometre yol kat ederek şelaleye ulaştı. Kurban Bayramı öncesi yolun kapatılmasına tepki gösteren işletme sahipleri ve ziyaretçiler, sorunun çözülmesini istedi.

2-003.jpg

“GEÇEN BAŞKANIN HATIRI İÇİN AÇTIK”

Ferdi Poyraz Aslan, yolun geçtiği arsanın kendilerine ait olduğunu söyleyerek "Burası bizim yerimiz. Geçen sene de kestik biz bu yolu. Erfelek Belediye Başkanı'mız, ilçe başkanımız geldi. Onların hatırları için biz burayı açmıştık ama bu sene çözüm bulamadık. Şelale bir kişiye kiraya verilmiş. Burası bizim yerimiz. Geçit yerimiz. Bizim yerimizden paralar kazanılıyor ama bize bir ödeme yok. Biz de bu sebepten dolayı yolu kestik. Biz başvuruları yaptık. Buralar 'kamulaşmıyor' dendi. Şelale para kazanıyor ama biz bir şey görmüyoruz. Burası dedelerimizin yeri. Biz görmüyorsak kimsenin de görmesine gerek yok. Devlet kamulaştırırsa o zaman yolu açarız, diğer türlü açmayız" diye konuştu.

Bilirkişi heyeti, Akbelen'de "beşli çete"nin kesmek istediği zeytin ağaçlarının gölgesine sığındı Bilirkişi heyeti, Akbelen'de "beşli çete"nin kesmek istediği zeytin ağaçlarının gölgesine sığındı

1-002.jpg

İŞLETMELER: MAĞDURUZ

Şelale bölgesinde tesisi bulunan işletme sahibi Ömer Bozkurt da "Geçen sene ve bu sene gerçekleşen selden sonra şelale çok zarar gördü. 2 sene de pandemi vardı. Biz buranın tadilatı için çok para harcadık. 1 ayda yapılacak işi Sinop turizmi için 3 günde yaptık. Biz ve gelen ziyaretçiler şu an mağdur durumdayız. Devletin bir an önce bu yolu açmasını istiyoruz" dedi.

4-001.jpg

VALİLİK İNCELEME BAŞLATTI

Erfelek Belediye Başkanı Mehmet Uzun ise geçen yıl yolu açtırdıklarını anımsatarak "Bu vatandaş geçen yıl da yolu kapatmıştı. Biz rica ettik, açtırdık. Biz belediye olarak bu konuda yetkili değiliz. Valiliğin orayı kamulaştırması lazım" ifadelerinde bulundu. Öte yandan Valilik bünyesinde, şelalede yaşanan yol sorununun ortadan kaldırılması için inceleme başlatılacağı belirtildi.

5-001.jpg

28 ŞELALE VAR

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2011 yılında tabiat parkı ilan edilen 70 hektarlık alana sahip Erfelek Tatlıca Şelaleleri, çevre iller arasında bölgenin en fazla ziyaretçi alan alanları arasında yer alıyor. İrili ufaklı 28 şelaleden oluşan alanı özellikle ilkbahar ve yaz döneminde yerli ve yabancı turistler ziyaret ediyor.