Coronavirüs yeniden hortlarken, bilim insanlarından "Uzun Covid-19" sendromu ile ilgili endişe yaratan bir açıklama geldi.

İngiliz bilim insanları “uzun Covid-19” olarak da bilinen corona virüsünün haftalar ve hatta aylar boyunca bitmek bilmeyen belirtileri ve etkileri ile ilgili bir araştırmaya imza  attı. Birmingham Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarının 2.4 milyon insanın verilerini ve sağlık durumunu takip ederek yaptığı araştırmaay göre; uzun Covid-19 hastalarında genelde nefes darlığı ve tat-koku kaybının yanı sıra, erkekleri ilgilendiren bir sonuç da tespit edildi.

Bilim insanları sertleşme sorunu ve iktidarsızlığın uzun Covid-19’un belirtilerinden bazıları olduğuna kanaat getirdi.

DSÖ Direktörü: "Biz bu salgından yorulduk ama virüs bizden yorulmadı" DSÖ Direktörü: "Biz bu salgından yorulduk ama virüs bizden yorulmadı"

Ocak 2020 ile Nisan 2021 arasında yapılan ve İngiltere Ulusal Sağlık Enstitüsü ile İngiltere Araştırma ve İnovasyon’un fonladığı araştırma, Nature Medicine isimli dergide yayınlandı.  Covid-19 geçiren hastalarda iyileştikten sonraki 12 hafta boyunca bazı belirtilerin devam ettiği ve iktidarsızlıkla sertleşme sorununun da bunlar arasında olduğu kaydedildi.

Araştırmayı yürüten isimlerden Jennifer Camaradou, “Bu araştırma, uzun Covid-19’un ne kadar karmaşık ve zorlayıcı bir yapısı olduğunu gösteriyor” yorumunu yaptı.