Brezilya'da koronavirüs aşı denemeleri "ciddi yan etki" nedeniyle askıya alındı

Çinli Sinavoc Biotech'in koronavirüs aşı denemeleri Brezilya'da 'ciddi yan etki' nedeniyle askıya alındı. Söz konusu aşı Türkiye'de de denenmişti.Brezilya'da insanlar üzerinde denenen Çinli...

DÜNYA 10.11.2020 - 12:23 10.11.2020 - 12:23 Dokuz8 Haber

Çinli Sinavoc Biotech'in koronavirüs aşı denemeleri Brezilya'da 'ciddi yan etki' nedeniyle askıya alındı. Söz konusu aşı Türkiye'de de denenmişti.

Brezilya'da insanlar üzerinde denenen Çinli ilaç şirketi Sinavoc Biotech'in geliştirdiği "CoronaVac" isimli koronavirüs (Covid-19) aşı adayının deneyleri geçici olarak askıya alındı. Söz konusu aşının FAZ 1 ve FAZ 2 aşamalarının başarılı olmasının ardından, FAZ 3 çalışmaları kapsamında ilk aşı Türkiye'de de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yapılmıştı.Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumundan (Anvisa) yapılan yazılı açıklamaya göre, ülkede CoronaVac'ın insanlar üzerinde yapılan deneylerinin "ciddi bir advers olay" nedeniyle geçici olarak durdurulmasına karar verildi. Açıklamada, deneyleri durdurma kararına ilişkin net bir sebep gösterilmezken advers olayın 29 Ekim'de meydana geldiği belirtildi."Advers olay" bir ilacın kullanımında beklenmeyen yan etki şeklinde tanımlanıyor. Açıklamada, ölüm, potansiyel ölümcül advers olay, kalıcı sakatlık veya sakatlık, hastanın hastaneye yatırılması gibi durumların "ciddi advers olay" olarak değerlendirildiği bildirildi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@