Brezilya'da koronavirüs, Başkan Bolsonaro'nun iktidarını tehdit etmeye başladı

Koronavirüs, 210 milyondan fazla nüfusuyla Güney Amerika'nın en büyük ülkesi olan Brezilya'da artan bir hızla yayılıyor ve gerek merkez hükümetinin ciddi önlemler almaktan kaçınması, gerekse halkı...

DÜNYA 24.03.2020 - 19:04 24.03.2020 - 19:04

Koronavirüs, 210 milyondan fazla nüfusuyla Güney Amerika'nın en büyük ülkesi olan Brezilya'da artan bir hızla yayılıyor ve gerek merkez hükümetinin ciddi önlemler almaktan kaçınması, gerekse halkın genel tutumu durumun kontrol altına alınmasını zorlaştırıyor.

Brezilya Sağlık Bakanlığı tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir bültene göre, teyit edilen vaka sayısı 1891 ve 34 kişi de yaşamını yitirdi. Bu da Pazar gününden bu yana vaka sayısında yüzde 22’lik ve ölüm sayısında yüzde 36’lık bir artışa tekabül ediyor.Bu artış, ülkenin yoğun bakım yatakları ve diğer ekipman sıkıntısı da dahil olmak üzere, ülkenin yetersiz sağlık sistemi hakkında daha fazla alarm veriyor.Brezilya Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta, "Nisan ayı sonunda sağlık sistemimiz çökecek" şeklinde bir açıklama yayınladı. "Paranız olabilir, özel sağlık sigortanız da olabilir, mahkeme kararınız bile olabilir ama bir kişiye daha yer kalmadı” diye ekledi açıklamasına.

VİRÜS BAŞKAN BOLSONARO'NUN İKTİDARINI TEHDİT EDİYOR

Koronavirüsün verdiği zarar, virüsün potansiyel olarak yıkıcı ekonomik etkisiyle birleştiğinde, Brezilya'nın sağcı cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro'nun pozisyonuna zarar veriyor.Yaklaşık iki hafta önce Amerika Birleşik Devletleri’ne resmi ziyarette bulunan Bolsonaro’nun basın sekreteri, Fabry Weingarten’in test sonuçlarının pozitif çıktığı ve beraberinde Florida’ya götürdüğü heyetin 23 üyesine virüsün bulaştığı bildirildi. Başkan Bolsonaro ise iki kez negatif test sonuç aldığını açıklamakla birlikte, resmi test sonuçlarını paylaşmaktan kaçınıyor.

"VİRÜS DEĞİL FANTEZİ"

Başlangıçta virüsü önemsizleştirerek, onu bir "fantezi" olarak tanımlayan Bolsonaro, geçen hafta sonu, tecritte olması gerekirken kendisine muhalif olan kongreye karşı bir protesto gösterisi yapan destekçi kitlesi ile el sıkışmış ve selfie’ler çektirmişti. Bu buluşmada en az 272 kişi ile doğrudan teması olduğu iddia ediliyor. Brezilyalıların birçoğu virüs tehdidinden korunmak için evlerinde kalırken, bu toplanmaya öfkelenmiş ve geceleri pencerelerinden tencere ve tava çalarak protesto etmeye başlamışlardı.[embed]https://twitter.com/jairbolsonaro/status/1239249800626950146[/embed]

BAŞKAN DESTEĞİ KAYBEDİYOR

Bolsonaro’nun Covid 19’u önemsizleştiren bu tarz davranışları, onun politik açıdan da yalnız kalmasına neden olacak gibi gözüküyor. Kongrenin liderleri, bir anlamda Bolsonaro’yu politik karantinaya almış durumdalar. Artık Bolsonaro’nun krizi yönetebileceğini düşünmüyorlar ve durumu daha da kötüleştirmesini engellemeye çalışıyorlar. Brezilya Kongresinin üyelerinin çoğunun yaşlı ve risk grubunda olması nedeniyle, kongreyi bir mekanda toplamadan çalışmanın yollarını arıyorlar. Covid 19 salgını ile ilgili çıkarılacak tüm yasa tasarılarının oylamasını bir telefon uygulaması ile yapabilecekleri bir sistem üzerinde çalışıyorlar.

BREZİLYA'NIN MALİ ÖNLEMLER PAKETİ

Ekonomi bakanı Paulo Guedes her ne kadar ekonomiye hükümetin müdahale etmesi gerektiğine inanmasa da, ilk etapta Brezilya ekonomisi için çok düşük olmakla eleştirilen ve sadece emeklilik maaşlarını içeren 30 milyar dolarlık bir mali önlem paketi açıkladı ve daha sonra bu miktar 50 milyar dolara çıkarıldı. Bu paketin bir diğer eleştirilen yönü ise aslında kamuya yeni bir para girişinin olmadığı ve halihazırda piyasada dolaşan paranın başka yerlere aktarılmasını kapsıyor.

VALİLER OHAL İLAN ETTİ

Bolsonaro’nun aşırı tedbirler almakla eleştirdiği bazı eyalet valileri, bölgelerinde olağanüstü hal ilan etti. Sao Paulo eyaletinde tüm parklar ve gereksiz hizmetler kapatıldı. Rio de Janeiro eyaletinde otobüslere tahsis edilmiş yol şeritleri kapatıldı. Hafta sonu güzel havanın etkisiyle plajlara akın eden halkı itfaiye ekipleri megafonlarla evlerine dönmelerini konusunda uyardı. Rio de Janeiro valisi, tüm uluslararası uçuşları ve virüslü diğer Brezilya eyaletlerinden gelen yurt içi uçuşları iptal etmek de dahil olmak üzere daha sert önlemler almak için baskı yapıyor. Rio'nun ünlü turistik yerleri, Sugarloaf Dağı ve İsa heykeli ve plajlar da dahil olmak üzere birçok yer kapatıldı.Bir çok eyalette dersler durdurulmuş olsa da, okulların kapatılmasının yararlı bir önlem olup olmayacağı ülkede halen tartışılıyor. Brezilya’da pek çok öğrencinin gün içinde düzgün yemek yiyebildiği tek yer okullar ve okullarda ders yapılmasa bile, öğrencilerin öğlen saatinde gelip yemeklerini yemelerine izin veriliyor.Brezilya neredeyse tüm kara sınırlarını ziyaretçilere kapatarak giderek artan krizi kontrol altına almaya çalışıyor. Avrupa, Asya ve Avustralya'dan havayolu ile gelen yolcularının Pazartesi gününden itibaren ülkeye girişi yasaklandı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@