Artvin’in Borkça ilçesi uluslararası bir tiyatro festivaline ev sahipliği yapmaya hazırlanırken, tamamı öğrencilerden oluşan Borçka Belediyesi Tiyatro Topluluğu da heyecanla sahne alacakları günü bekliyor.

Haber: UĞUR İSTANBULLU

Artvin’in Borçka ilçesinde 15-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek Borçka Uluslararası Gençlik Tiyatro Buluşması’nı ilçenin tiyatroyla ilgilenen gençleri de büyük bir heyecanla bekliyor. 10 ülkeden 60 tiyatro sanatçısının katılacağı festivalde sokaklar, caddeler, park ve bahçelerde 25 farklı oyun sahnelenecek. Tamamı öğrencilerden oluşan Borçka Belediyesi Tiyatro Topluluğu da festival kapsamında ilk kez sahne alacak ve Shakespeare’in “Romeo ve Juliet”ini sahneleyecek.

ÖĞRENCİLER 6 AYDIR ÇALIŞIYOR

Tiyatro topluluğuna eğitmenlik yapan sinema ve tiyatro sanatçısı Ayşegül Çaylı, “Tiyatro eğitimi noktasında 6 aydır öğrencilerimle birlikte bir süreç yürütüyoruz. Borçka’da ilk defa düzenlenecek uluslararası bir festivalde biz de William Shakespeare’in Romeo ve Juliet oyunu sahneleyeceğiz. Çok heyecanlıyız. Mutluyuz” dedi. Borkça’da tiyatro salonu olmadığı için buldukları her yerde çalıştıklarını, prova aldıklarını anlatan Çaylı, “Belediyede çalıştık, oda da çalıştık, okulların salonunda çalıştık. Bir şekilde istekli olunca koşulları son derece zorluyoruz” dedi.

WhatsApp Image 2022-05-11 at 12.05.57 (1)

Gözden kaçırmayın

Sarıyer Edebiyat Günleri başlıyor Sarıyer Edebiyat Günleri başlıyor

TİYATRO HER YERDE OLACAK

Artvin’in Borçka Belediyesi tarafından organize edilen etkinliğe 10 ülkeden gelen 60 tiyatro sanatçısı hafta boyunca “Bir Kadın Uyanıyor”, “Kısaca Clara”, “Hop Hop”,” Şatonun Altında”, “Meddah ”gibi yerli ve yabancı 25 farklı tiyatro oyununu sanat severlerle buluşturacak. Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan da, uluslararası bir tiyatro etkinliğine ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi ve “Çalışmalarımız ete kemiğe büründü, son düzlüğe girdik. Borçka’da çok önemli bir sosyal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapacağız. Tiyatro etkinliğimizin yanı sıra birçok yazar gelecek ve kitap buluşmalarımız olacak. Tiyatro gösterimlerinde üniversitenin ve okulların salonları kullanacağız. Bunun yanı sıra kendi sahnelerimizi oluşturacağız. Borçka’nın her alanında belediye meydanında, pazar yerinde, yolda, sokakta, parkta, kafeteryalarda her yerde tiyatro gösterileri olacak” dedi.