BM Afganistan İnsan Hakları Özel Raportörü Richard Bennett'in, Temmuz-Aralık 2022 dönemini kapsayan raporu, Cenevre'deki İnsan Hakları Konseyi'nde sunuldu.

ABD'de 6 kişinin öldürüldüğü okuldaki silahlı saldırının ardından bayraklar yarıya indirilecek ABD'de 6 kişinin öldürüldüğü okuldaki silahlı saldırının ardından bayraklar yarıya indirilecek

AA’da yer alan habere göre, Afganistan'da üniversiteler kız öğrenciler olmadan yeni eğitim ve öğretim dönemine başlarken, Birleşmiş Milletler (BM), ülkedeki insan hakları ihlallerine dikkat çeken bir rapor hazırladı.

Afganistan raporunda, Taliban'ın kadın ve kız çocuklarına yönelik muamelesinin "insanlığa karşı suç teşkil edebileceği" uyarısı yapıldı.

Bennett, belgede, "Taliban'ın kadın ve kız çocuklarına yönelik muamelesinin insanlığa karşı işlenen bir suç olan toplumsal cinsiyet zulmü anlamına gelebileceğini" kaydetti.

Uluslararası toplum, Afganistan'da 2021'de iktidara gelen Taliban'ın, kadınların lise ve üniversiteye gidebilmeleri de dahil olmak üzere özgürlüklerini ve haklarını büyük ölçüde kısıtladığı eleştirisi yapıyor.

Bennett, "Taliban'ın politikası, kadınların ve kız çocuklarının insan haklarını reddetmek ve onları kamusal yaşamdan silmektir" dedi.

İnsan Hakları Konseyi'nin Taliban'a güçlü mesaj vermesi gerektiğini belirten Bennett, "Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik kısıtlamalar, tüm nüfus üzerinde yıkıcı ve uzun vadeli bir etkiye sahip. Bu cinsiyet ayrımcılığıyla eşdeğerdir" ifadelerini kullandı.

Taliban daha önce, kadın haklarına saygı duyduklarını ve gelecekte kız çocukları için belirli koşullar oluşturduktan sonra okul açmayı planladıklarını söylemişti.

Taliban'ın kadınlara çalışma yasağı üzerine 3 dernek Afganistan'daki faaliyetlerini durdurdu

Afganistan'da kadın öğrencilerin özel üniversitelerin giriş sınavlarına alınması da yasaklandı

ÜNİVERSİTELER KIZ ÖĞRENCİLER OLMADAN EĞİTİME BAŞLADI

Bu arada Afganistan genelinde kış ayları nedeniyle derslere ara verilen üniversiteler kız öğrenciler olmadan yeni eğitim ve öğretim dönemine başladı.

Taliban geçici hükümetinin Yüksek Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, tüm üniversitelerin bugünden itibaren eğitime başladığı duyuruldu.

Böylece aralık ayında, Taliban geçici hükümetinin kız öğrencilerin üniversitelerde eğitim almasını yasaklamasının ardından ülke çapındaki üniversiteler ilk defa kız öğrenciler olmadan kapılarını açtı.

Sabah saatlerinden itibaren üniversitelerin erkek öğrencileri sınıflardaki yerini aldı. Kampüs önlerinde toplanan küçük gruplar halindeki kız öğrencilerin içeri girmesine ise izin verilmedi.

Bazı kız öğrenciler sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda kızların eğitim alacağı ana kadar erkek öğrencilerin üniversitelerdeki eğitimi protesto edip derslere katılmamasını istedi.

Bu çağrıya uyan ülkenin kuzeyindeki Belh Üniversitesinden bir grup erkek öğrenci dersleri boykot edeceklerini duyurdu.