Lübnan'da Dürzi İlerlemeci Sosyalist Partisi, cumhurbaşkanı seçiminde Azuri'yi destekleyecek Lübnan'da Dürzi İlerlemeci Sosyalist Partisi, cumhurbaşkanı seçiminde Azuri'yi destekleyecek

Koronavirüs salgını dünya genelinde yüzbinlerce can alırken Suriye'de ise bazı bölgelerde gerginlikler devam ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriye'de çatışmaların koronavirüs salgını sırasında devam etmesi durumunda büyük bedeller ödeneceği uyarısında bulundu. BM Güvenlik Konseyini video konferans yoluyla bilgilendiren Pedersen, ülke genelinde ateşkes çağrısı yaptı.

"ATEŞKESLERE BÜYÜK ÖLÇÜDE UYULUYOR"

Suriye'nin genel olarak sakin olduğunu ve kuzey batısında Türkiye ve Rusya arasındaki varılan ateşkes ve düzenlemelerin büyük ölçüde uygulandığını aktaran Pedersen ancak dün Afrin'de 40'tan fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan bir patlama olduğunu, hem kuzey doğuda hem de kuzey batıda 'endişeli ve kırılgan bir sakinlik' yaşandığını belirtti.

"SURİYE'NİN GÜNEYİNDEKİ KOŞULLAR ENDİŞE VERİCİ"

Suriye'nin güneyindeki güvenlik koşullarının endişe verici olduğuna ve çöl bölgeleriyle doğusunda IŞİD'in yeniden ortaya çıktığına işaret eden Pedersen, Humus ve Şam kırsalındaki İsrail hava saldırılarının da endişe verici olduğunu söyledi.

"BEDELİ AĞIR OLUR"

Suriye hükümetinin kontrolündeki bölgelerde 42, kuzey doğuda bir koronavirüs vakasının görüldüğünü, kuzey batıda ise vaka bildirilmediğini ifade eden Pedersen, ''Suriye'de savunmasız insanların yeniden yerinden edilmesine neden olacak çatışmaları kaldıramayız. İki ay önce bu dehşete şahit olduk. Bu senaryoyu salgından önce de kaldıramadık, salgın sırasında yaşanırsa bedeli çok daha büyük olur'' değerlendirmesini yaptı.

AB'DEN AFRİN'DEKİ PATLAMAYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

AB: "Suriye'nin Afrin ilçesindeki korkunç terör saldırısının hiçbir gerekçesi olamaz. Sorumlular hesap vermelidir."