BM Sekreteri Guterres'den Afganistan için birlik çağrısı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası topluma "Afganistan'da küresel terör tehdidine karşı birlik olma ve insan haklarının korunması" çağrısı yaptı.

DÜNYA 16.08.2021 - 18:21 16.08.2021 - 18:29

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele geçirmesi ardından acil toplanma kararı aldı.

BM Güvenlik Konseyi'nde konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, tüm dünyanın Afganistan'daki "kaos, kargaşa, belirsizlik ve korkuyu" izlediğini söyledi.

"ŞİMDİ BİRLİK OLMA ZAMANI"

Başta Taliban olmak üzere tüm taraflara itidal çağrısı yapan Guterres, "Şimdi birlik olma zamanı. Uluslararası toplum, Afganistan'da insan haklarının korunması için bir araya gelmeli ve tek ses olmalı" diye konuştu.

Ülke genelinde insan haklarına yönelik "ürkütücü, ciddi" kısıtlama haberleri geldiğine dikkat çeken Guterres, Afganistan'daki kız çocukları ve kadınların en karanlık günlere dönme endişesi taşıdığını belirtti.

ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

Guterres, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Güvenlik Konseyi'ni ve bir bütün olarak uluslararası toplumu, Afganistan'da küresel terör tehdidini bastırmak ve temel insan haklarını korumak için elindeki tüm araçları kullanmaya, birlik olmaya, birlikte çalışmaya ve birlikte hareket etmeye çağırıyorum."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST