Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Davos Ajanda haftasında video konferans yoluyla açıklama yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Pandemide 2 milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Aynı  zama...

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Davos Ajanda haftasında video konferans yoluyla açıklama yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Pandemide 2 milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Aynı  zamanda 100 yılın en kötü ekonomik krizini yaşadık" ifadelerini kullandı.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Davos Ajanda haftasında video konferans yoluyla açıklama yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Pandemide 2 milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Aynı  zamanda 100 yılın en kötü ekonomik krizini yaşadık" ifadelerini kullandı. Guterres, "Bununla birlikte kriz kırılganlıklarımızı dayanıklılık  haline getirmek için de fırsat sunuyor. Bu konuda hükümetler, uluslararası  organizasyonlar, özel sektör ve sivil toplam birlikte çalışmalı" yorumu yaptı.

"KORONAVİRÜSÜN YIKICI ETKİSİ YILLARCA HİSSEDİLECEK"

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler Raporu'nda, küresel ekonomide sağlam ve sürdürülebilir bir iyileşme sağlanmadığı sürece Covid-19 salgınının yıkıcı sosyo ekonomik etkisinin yıllarca hissedileceği uyarısında bulundu.

"GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİN EKONOMİLERİ YÜZDE 2,5 KÜÇÜLDÜ"

Gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin 2020'de yüzde 5,6 daraldığı ve bu yılki büyüme beklentisinin yüzde 4 olduğu belirtilen raporda, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerin ise yüzde 2,5 küçüldüğü, 2021'deki büyüme beklentilerinin ise yüzde 5,7 olduğu ifade edildi.

DÜNYA EKONOMİSİ YÜZDE 4,3 KÜÇÜLDÜ

Dünya ekonomisinin ise geçen sene yüzde 4,3 küçüldüğü kaydedilen raporda, bu yılki yüzde 4,7'lik iyileşme beklentisinin geçen senenin kayıplarını zar zor telafi edeceği vurgulandı. Salgının geçen sene 131 milyon kişiyi daha yoksulluğa sürüklediği ifade edilen raporda, 12,7 trilyon doları bulan devasa ve zamanlı yardım paketlerinin dünya ekonomisinin tamamen çökmesini ve "Büyük Buhran" gibi bir ekonomik krizin yaşanmasını önlediği belirtildi.

"EKONOMİYİ GELECEKTEKİ ŞOKLARA KARŞI DAHA DİRENÇLİ HALE GETİRECEK"

Raporda, ayrıca G20 ülkelerinin ekonomilerinin büyümesinin hem dünya ekonomisini canlandıracağına hem de ekonomiyi gelecekteki şoklara karşı daha dirençli hale getireceğine işaret edildi.