BM: "1 milyondan fazla insan sel ve kuraklık nedeniyle hayatını kaybetti"

Birleşmiş Milletler Meteoroloji Teşkilatı'na göre, iklim değişikliği son 50 yılda bir milyondan fazla insanın ölümüne neden oldu.

DÜNYA 23.07.2021 - 11:55 23.07.2021 - 12:01

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Dünya Meteoroloji Teşkilatı, iklim değişikliğinin artan olumsuz etkileri nedeniyle doğal felaketlerin çoğaldığına dikkat çekerek, son 49 yıldaki ölüm verilerini açıkladı. 

"650 BİN KİŞİNİN KURAKLIK NEDENİYLE YAŞAMINI YİTİRDİ"

DW'nin haberine göre, Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO) Genel Sekreteri Petteri Taalas Cuma günü Cenevre'de yaptığı açıklamada, kuraklık, fırtına, sel ve mevsim normalinin üzerinde hava sıcaklıkları nedeniyle dünya genelinde bir milyonun üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Taalas, "Şiddetli yağışlar genellikle iklim değişikliğinin bir işareti. Atmosfer ısınmaya devam ettikçe daha fazla nem birikiyor ve bu da fırtınalarda daha fazla yağış olması ve sel ihtimalinin artması anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

Taalas, 1970-2019 yılları arasında dünya genelinde 650 bin kişinin kuraklık nedeniyle yaşamını yitirdiğini ifade etti. Fırtınalar nedeniyle 580 bin kişi hayatını kaybederken, sel felaketlerinde yaklaşık 59 bin kadın, çocuk ve erkek yaşamını yitiridi. Mevsim normalleri dışındaki sıcaklık derecelerinin de 56 bin kişinin hayatına mal olduğu bilgisi verildi.
 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@