Blinken işbirliği vurgusu yaptı, "demokrasi"yi hatırlattı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ile iş birliğinin sürdürülmesinin büyük önem taşıdığını belirterek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na “demokrasi ve insan haklar...

GÜNDEM 22.05.2021 - 08:12 22.05.2021 - 08:12

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ile iş birliğinin sürdürülmesinin büyük önem taşıdığını belirterek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na “demokrasi ve insan haklarının önemini vurguladığını” duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Mevlüt Çavuşoğlu ile tam da zamanında konuşma fırsatı buldum. Ortak öncelikler konusunda NATO Müttefikimiz Türkiye ile iş birliğinin sürdürülmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca Yunanistan ile yapıcı görüşmelere desteğimizi dile getirdim. Demokrasi ve insan haklarının önemini vurguladım” değerlendirmesinde bulundu.

“İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ” GÖRÜŞÜLDÜ

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price da görüşmeye ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Bakan Blinken ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye ve Afganistan'daki ortak çıkarlarımız da dahil olmak üzere ABD ile Türkiye arasındaki iş birliğinin önemini görüştü” ifadelerine yer verdi. Price, Blinken’ın, NATO müttefikleri Türkiye ve Yunanistan arasındaki müzakerelere ABD'nin desteğinin sürdüğünü ilettiğini belirtti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST