Bitlis’te Cumhurbaşkanlığı’nın “riskli alan” kararı verdiği bölgede yer alan ve yerlerinden edilmek istenen esnafa polis müdahale etti, 70 esnaf gözaltına alındı.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş Belediye Başkanı Akpolat: Merkeze gençleri koyduk Beşiktaş Belediye Başkanı Akpolat: Merkeze gençleri koyduk

Bitlis’te Cumhurbaşkanlığı’nın “riskli alan” kararı gerekçesiyle bazı esnaf yerinden ediliyor. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan’ın da bulunduğu en az 70 kişi, dükkanlarının zorla boşaltılmasına karşı çıktığı için gözaltına alındı. MA'nın haberine göre, Bitlis’in merkez Atatürk, Devrim, Gazibey, Hersan ve Müştakbaba mahallelerinde bulunan yaklaşık 700 yapı, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle 2020 yılının Nisan ayında “riskli alan” ilan edildi. Karara karşı yapılan başvuruda mahkeme “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

PLASTİK MERMİ VE GAZ BOMBALARI

Yürütmeyi durdurma kararına rağmen esnafın 30 Temmuz’a kadar işyerlerini boşaltması istendi. Tahliye edilmeyen işyerleri, gece saatlerinde polis tarafından boşaltılmak istendi. Buna karşı çıkan esnaf, polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Saat 00.30 sıralarında esnafa plastik mermi ve gaz bombalarıyla müdahale eden polis, Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan’ın aralarında bulunduğu en az 70 kişiyi gözaltına aldı.