Başta FED olmak üzere, merkez bankalarının faiz artışı eğiminde olmaları kripto para piyasalarını da etkiledi. Bitcoin, 2020'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Dolar ne kadar oldu, altın yükseliyor mu: 4 Ekim'de günün ilk oranları Dolar ne kadar oldu, altın yükseliyor mu: 4 Ekim'de günün ilk oranları

Küresel piyasalarda tüm varlık sınıflarında olduğu gibi kripto varlıklarda da dikkatler FED'in faiz kararına çevrildi. FED'ten agresif bir faiz artışı geleceği yönündeki beklentiler Bitcoin'i iki yılın en düşük seviyesine çekti.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, Bitcoin 18 bin 500 doların altını test ederek 2020'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Geçen hafta tarihi birleşmesiyle gündeme yerleşen Ether de satış dalgasından nasibini aldı ve 1.300 doların altını test etti.

Kripto kredi platformu Nexo'nun Yönetici Ortağı Antoni Trenchev enflasyon ortamının tüm varlık sınıflarını gölgede bıraktığını belirtti.

Bu hafta FED ve BOE dahil çok sayıda merkez bankasının enflasyonla mücadele kapsamında toplamda 500 baz puanın üzerinde faiz artırımı gerçekleştirmesi bekleniyor.

Adsız tasarım (70)İlk karar salı günü İsveç Merkez Bankası Riksbank’tan gelecek, ardından çarşamba günü FED kararı açıklanacak. Diğer kararlar için gözler perşembe gününe çevrilecek.

Riksbank, Fed, Güney Afrika Merkez Bankası’nın 75 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.