Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın “7 bin 785 TL kırmızı çizgimiz. Onun üzerine çıkmak gerekiyor” açıklamasını eleştirdi. Balık, “Açlık sınırının içinde bez parası, okul masrafı, kira, akaryakıt, elektrik, doğalgaz gibi harcamalar yer almamaktadır.  İşçiden alınan aidatlarla alınan makam araçlarıyla asgari ücret görüşmelerine açlık sınırında bir teklifle gelen sarı sendika başkanları, seçildikleri makama sadece AKP iktidarını aklamak için oturduklarını itiraf etmişlerdir” dedi.

Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu Mehmet Balık, Asgari Ücret Komisyonu’nda işçi temsilcisi olan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın TRT Haber’de yaptığı “7 bin 785 TL kırmızı çizgimiz. Onun üzerine çıkmak gerekiyor” açıklamasına tepki gösterdi. Balık’ın konuyla ilgili olarak bugün yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“7 BİN 785 LİRA İLE BİR ASGARİ ÜCRETLİNİN BU YAŞAM KOŞULLARINDA HAYATTA KALMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”

“Asgari ücret görüşmelerinin ilk oturumunda teklif edilen 7 bin 785 lira ile bir asgari ücretlinin bu yaşam koşullarında hayatta kalması mümkün değildir. Sadece ortalama kreş fiyatlarının 7 bin liradan başladığı bu devirde, iki kişinin asgari ücretle çalıştığı evde 7 bin 785 liralık asgari ücretle bir maaş sadece kreş giderine harcanmak zorunda kalınacaktır.

Asgari ücretle çalışan ve yeni evli bir ailenin bir de yeni doğmuş çocuğu olduğunu varsayarsak. Bir haftalık mama parası ortalama 200 liradan ayda 800 lira beslenmesine ayırılmaktadır. Yeni doğmuş bir bebeğin, bir haftalık bez parası ortalama 300-400 liradan ayda 900-1200 lira arası sadece bez ihtiyacını karşılanabilmektedir.

“SARI SENDİKA BAŞKANLARI, SEÇİLDİKLERİ MAKAMA AKP İKTİDARINI AKLAMAK İÇİN OTURDUKLARINI İTİRAF ETMİŞLERDİR”

Sosyal medyaya getirilen kısıtlamaya İDA’dan tepki Sosyal medyaya getirilen kısıtlamaya İDA’dan tepki

Açlık sınırında asgari ücreti teklif edenlerin lüks makam araçlarında bu hazırlıkları yaparken, bilimsel olarak açlık sınırının ne anlam ifade ettiğinden bihaber olduklarını tüm yurttaşların önünde ifşa etmişlerdir. Açlık sınırı, dört kişilik bir ailenin kalori hesabına göre hayatta kalabilmesi için ‘gıda’ harcamalarını ifade etmektedir.

Açlık sınırının içinde bez parası, okul masrafı, kira, akaryakıt, elektrik, doğalgaz gibi harcamalar yer almamaktadır.  İşçiden alınan aidatlarla alınan makam araçlarıyla asgari ücret görüşmelerine açlık sınırında bir teklifle gelen sarı sendika başkanları, seçildikleri makama sadece AKP iktidarını aklamak için oturduklarını itiraf etmişlerdir.

Kamu çalışanları, emekliler ve diğer tüm çalışanların maaşlarını etkileyecek olan asgari ücret görüşmelerinde, asgari ücretlinin değil tüm yurttaşların alım gücünü sermayeye aktarma çabasından vazgeçilmelidir. En azından AKP iktidara geldiği yıldaki alım gücünü asgari ücretliye iade etmesi gerekmektedir.”