Yaklaşık 3 saat süren Kabine Toplantısı'nın ardından Erdoğan açıklamalarda bulundu. "Bir Türk vatandaşının uluslararası uzay istasyonuna gönderilmesi sürecini resmen başlatıyoruz" diyen Erdoğan Milli Uzay Programı kapsamında atılan adımların gerçekleştirilmeye başlandığını kaydetti.

"YOKLAMA KAÇAĞI GENÇLERİMİZE BEDELLİ ASKERLİK YOLUNU AÇIYORUZ"

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında Kabine Toplantısı bugün yapıldı. Toplantının ardından Erdoğan basın açıklaması düzenledi. "Yoklama kaçağı gençlerimize bedelli askerlik yolunu açıyoruz" diyen Erdoğan "Yoklama kaçağı gençlerimiz bedelli askerlikten faydalanabilecek. Yarından itibaren gerekli yerlere başvurabilirler" bilgisini verdi. Erdoğan ayrıca cezaevlerindeki koronavirüs izinlerinin de uzatıldığını bildirerek "31 Mayıs'ta süresi sona eren Covid-19 izinleri ile ilgili açık cezaevlerindeki hükümlülerin izinlerini 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatıyoruz" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasının öne çıkanlar şöyle:

"Sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz. Kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler."

CEZAEVLERİNDEKİ COVID-19 İZİNLERİ UZATILDI

"Belli şartlarda uygulanan ve 31 Mayıs'ta süresi sona eren Covid-19 izinleri ile ilgili açık cezaevlerindeki hükümlülerin izinlerini 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatıyoruz. "

"2023 hedefleri bizim için kısa vadeli atılımların ilk istasyonudur. Ardından fethin 600. yılına 2053 vizyonumuz geliyor. Tüm vizyonuyla şimdiden şekillendirmeye başladık. Malazgirt zaferinin bininci yılı 2071 vizyonuyla taçlandıracağız."

"MUHALEFET 1908'İN BİR ADIM ÖTESİNE GEÇEMEDİ"

Emekli aylıklarını artıran teklif komisyondan geçti Emekli aylıklarını artıran teklif komisyondan geçti

"Muhalefet ise maalesef 1908'in bir adım ötesine geçememiş bir ruh haliyle 'istemezükçülük' dışında herhangi bir hedefe ve vizyona sahip değildir. Bizim ülkemizde gerçekleştirdiğimiz büyük demokrasi ve kalkınma devriminin eksikleri hatta hataları olabilir. Bunları açık yüreklilikle ortaya koyacak, kazanımları kabul edip eksiklikleri tamamlayacak bir muhalefet ile her şeyi konuşmaya hazırız."

"HAYAT BAHALILIĞINA MARUZ KALDIĞIMIZ BİR GERÇEKTİR"

"Hayat pahalılığı başta olmak üzere, çeşitli sıkıntılara maruz kaldığımız bir gerçektir. Türkiye, bugün yaşadığı sıkıntıları elbette hak etmiyor. Ancak millet böyle bir gerici muhalefeti de hak etmiyor. Bu güne kadarki her meseleyi nasıl biz çözdüysek Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle mevcut sıkıntıların üstesinden de biz geleceğiz."

"BENİM İÇİN ARTIK MİÇOTAKİS DİYE BİRİSİ YOK"

"Biz bu yıl "Stratejik Konsey Toplantısı" yapacaktık. Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle böyle bir görüşme yapmayı asla kabul etmiyorum. Çünkü biz sözünde duracak, şahsiyetli, onurlu siyasetçiler ile yola gideriz. Bundan sonrasını Miçotakis kendisi düşünsün. Kimlerle görüşecekse, kimlere nasıl üsler kurduracaksa buyursun kurdursun; biz bize yeteriz. F-16 konusunda da ABD herhalde Miçotakis'in ağzına bakarak karar vermeyecektir."

"45 YAŞINDAN GENÇ HERKES BU GÖREV İÇİN BAŞVURABİLİR"

Milli Uzay Programı çerçevesinde bir Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmesi sürecini resmen başlatıyoruz. Hiç şüphesiz bu milli bir görev olacak. Bu milli göreve başvuru için uzaya gov tr adresini oluşturduk. Belirlenen eğitim şartlarını sağlayan 45 yaşından genç tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu görev için başvurabilirler. Başvurular arasından seçilecek 2 aday bilim elçimiz olarak uzaya çıkış sürecimiz için gerekli tüm eğitimleri alacak. Eğitimlerin sonunda 2 adaydan biri üstlendikleri tarihi görev için 2023 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilecek."