CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, İkizdere’de devam eden direnişle ilgili, direnişe katılan insanlara direnişten vazgeçmeleri için iş teklif edildiğini, yardım alanların yardımlarının kesileceği tehdidinde bulunulduğunu söyledi.

Sözcü TV yayınına katılan CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, İkizdere’de devam eden direnişle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı. Bekaroğlu, direnişe katılan insanlara direnişten vazgeçmeleri için iş teklif edildiğini, yardım alanların yardımlarının kesileceği tehdidinde bulunulduğunu söyledi.

"BİR TARAFTA TEHDİTLER, BİR TARAFTA VAADLER"

Sözcü TV Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Alişer Delek'in sorularını Sözcü TV Youtube hesabında yanıtlayan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu şöyle konuştu: “Bu direnişten sonra 3 kez bakan geldi. Önce milletvekilleri geldi, belli sayıda insanları topladılar. Sonra bir Genel Müdür geldi. Şimdi de Bakan geliyor. Hesapta insanları ikna ediyorlar. Görünürde bunlar yapılırken, bir de el altında hem firmanın hem de devletin görevlileri insanların evlerine gidiyorlar. İş teklif ediyorlar. Yardım alan varsa kesilir gibi laflar söylüyorlar. Bir tarafta tehditler, bir tarafta vaadler, insanları direnişten koparmaya çalışıyorlar.”

NE OLMUŞTU?

İşkencedere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağının ihalesi de 21B ile davet usulü ile yapıldı. Davet Usulü ile 2020 yılının temmuz ayında yapılan ihaleyi Kolin, Çelikler gibi inşaat şirketlerini geride bırakan Cengiz İnşaat kazandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ihalenin maliyeti ise 1 milyar 719 milyon 780 bin 618 lira olarak ifade edildi.

ERDOĞAN’DAN DESTEK

İyidere’deki lojistik merkez ve liman yapımında kullanılacak bazaltların çıkarılacağı taş ocağı için, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi. Rize İyidere Lojistik Limanı İnşaatı Projesi kapsamında deniz dolgusunda kullanılacak hammaddenin temini için ihtiyaç duyulan taş ocağı ile bağlantı yoluna isabet eden bazı taşınmazlar kamulaştırıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca alınan acele kamulaştırma kararı 20 Mart 2020 tarihinde yayımlanan Resmî Gazete’de Erdoğan’ın imzası ile yer aldı. Alınan acele kamulaştırma kararı ise 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27. Maddesine dayandırıldı.

BÖLGENİN EKOLOJİK YAPISINA ZARAR VERECEK

Bölge halkı iş makinelerinin çalışmasını defalarca durdururken, 31 milyon 448 bin ton dinamit patlatılarak çıkarılacak 16 milyon tona yakın taşın ve kurulacak tesisin bölgenin ekolojik yapısını yok edeceğini ifade ediliyor.