Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulamaya başlanan sokağa çıkma yasağı uygulamasının, hafta içine de yayılmasının söz konusu olabileceğini belirtti.

Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında sokağa çıkma yasakları geçen hafta sonu yeniden uygulamaya konuldu. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Hafta sonunda olan kısıtlama hafta içine yayılabilir, ümit ediyorum ki hiç gerek kalmasın" ifadelerini kullandı.

"AVM'LERE DE DÜZENLEME GELEBİLİR"

NTV'ye konuşan Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, şunları söyledi: "Bireysel olarak uyacağımız tedbirlerle birlikte kamusal olarak alınan tedbirlerin etkili olacağını düşünüyorum. Artık herkeste, o pandeminin ilk zamanlarında olduğu gibi duyarlılık oluşmaya başladı. İnsanların birçoğu bu hastalığın ne kadar ciddi olabildiğini ve evlerde vakit geçirmek gerektiğini biliyor. İki hafta içinde bireysel tedbirlerle birlikte bir etki olacağını düşünüyorum ama bütün bunlara rağmen bireysel tedbirlere uymamakta ısrar edersek, kısıtlamalara uymamaya devam edersek daha sert kısıtlamalar da bizi bekliyor. Evlerde de toplanmamak gerekiyor. Bu dönemde zorunlu haller dışında kesinlikle ev ziyaretleri olmamalı. Hafta sonunda olan kısıtlama hafta içine yayılabilir. Şu anda saat 10:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında faaliyetine devam eden AVM gibi yerlerde çalışma saatleri sınırlandırılabilir. Sokağa çıkış serbestisi belirli meslekteki kişiler için gerekli olabilir ama ümit ediyoruz ki alternatiflere hiç gerek kalmasın."