Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, “LGS ve YKS sınav provası yapılabilir mi?” sorusuna, “Bilim Kurulu’nun değerlendirmeleri çerçevesinde, Haziran'da deneme sınavı ya da sınav provası yapılmas...

Özgür Özel, Büyük Eczacı Mitingi'nde: Bu kalabalığın sorunlarını duymayan iktidardır Özgür Özel, Büyük Eczacı Mitingi'nde: Bu kalabalığın sorunlarını duymayan iktidardır

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, “LGS ve YKS sınav provası yapılabilir mi?” sorusuna, “Bilim Kurulu’nun değerlendirmeleri çerçevesinde, Haziran'da deneme sınavı ya da sınav provası yapılmasının uygun olmayacağı değerlendirilmekte” yanıtını verdi.

Öğrenci ve velilerin tüm tem tepkilerine karşın pandemi koşullarında düzenlenmesi kararlaştırılan LGS’ye 5, YKS’ye ise 12 gün kaldı. İktidar, vaka sayılarının yükseklerde seyretmesine karşın karardan geri adım atmamazken, Bilim Kurulu’nun da özel okulların Haziran'da sınav provası yapmasını uygun bulmadığı öğrenildi.BirGün gazetesinden Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, “Tereddüt edilen konular” ile ilgili sorulara yanıt verdi.11 Haziran itibarıyla en çok merak edilen ve tereddüt yaşanan konulara ilişkin soruları toplayan genel müdürlük, Bilim Kurulu’nun alacağı kararlar doğrultusunda güncelleneceğini belirttiği yanıtları, internet sitesinden paylaştı.Müdürlüğe iletilen, “Özel okullar, sınavlara hazırlık amacıyla 8 ve 12’nci sınıf öğrencilerine yönelik deneme sınavı ile LGS ve YKS sınav provası yapabilirler mi?” sorusuna verilen yanıt, öğrencilerin kaygısının haklılığını bir kez daha gözler önüne serdi.

MEB: "UYGUN DEĞİL"

Haziran’da 8 ve 12’nci sınıf öğrencilerine yönelik yüz yüze ve bireysel etüt çalışması yapılmasının uygun olmayacağını açıklayan müdürlük, LGS ve YKS’ye ilişkin deneme sınavı ya da sınav provası yapılmasının da uygun olmadığını ifade etti. Özel okullardan MEB’e, bu konuda çok sayıda soru geldiği öğrenilirken, MEB’in “Uygun değildir” görüşünü Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu değerlendirmeleri çerçevesinde aldığı belirtildi.

"DENEME SINAVI UYGUN GÖRÜLMEZKEN, LGS ISRARI ÇELİŞKİLİ"

Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün, “Tereddüte düşülen konular” ile ilgili yazısının riskin bilindiğinin ortaya konulması olarak değerlendirerek, “Deneme sınavı veya sınav provası yapılmasını uygun görmeyen MEB’in, bu hafta sonu 1 milyon 600 bin öğrenci ve 400 bin öğretmenin katılacağı LGS’yi uygulamayı planlaması çelişkili bir durum yaratıyor” ifadelerini kullandı.Bozdoğan, Bilim Kurulu’nun değerlendirmelerine dayanarak deneme sınavı yapılmasını uygun görmeyen MEB’in LGS’yi uygulama ısrarının anlaşılamaz olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:“MEB, bu yazıda ifade edilen Bilim Kurulu değerlendirmesini kamuoyu ile paylaşmalı ve sorularımızı yanıtlamalıdır. Önceliğimiz öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin sağlığıdır. Konuyu takip etmeye devam edeceğiz.”