Bilecik Belediyesi, Kent Konseyi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Sosyal Hizmet Kulübü öğrencileri iş birliğiyle, ‘Dünya Kadın Hakları Günü’ne özel bir etkinlik düzenlendi. 

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe; Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, Türk Kadınlar Birliği Bilecik Şubesi Başkanı Ayla Ercan, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bilecik Şube Başkanı Rasim Yıldırım, öğrenciler ve yurttaşlar katıldı. Etkinlik kapsamında; yaşamını yitiren kadınlar anılırken; BŞEÜ Sosyal Hizmet Kulübü öğrencileri tarafından tiyatro ve orotoryo gösterisi yapıldı.

Belediye Başkan Vekili Subaşı programda yaptığı konuşmada, 5 Aralık 1934 yılında kadınlara Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen seçme ve seçilme hakkının önemine değinerek, şunları söyledi:

“TÜRK KADINLARI OLARAK CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKMALIYIZ”

“Bugün dünyanın birçok noktasında kadınların haklarına kavuşmak için birçok alanda mücadele verdiklerini görüyorum. Oysa yaşadığı dönemin çok ötesini gören bir liderin 5 Aralık 1934 tarihinde, neredeyse bir asır önce ‘Türk kadınının yerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde yükselmeye layık olduğunu’ söyleyerek, tüm dünyaya ders verdi. Kadınların ön planda olmadığı toplumlarda yükselmenin olmayacağını her fırsatta dile getirdi. Bugün kadınlar toplumda her alanda yer alabiliyorsa bunu Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimize borçludur. Onun en büyük mirası Cumhuriyet’tir. Onun için biz Türk kadınları olarak Cumhuriyet’e sahip çıkmalıyız. Her zaman onu daima ileriye göstermeliyiz.  Bir toplum bir gayeye bütün erkek ve kadınlar beraber yürümezse ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımından imkan ilmi bakımından da ihtimal yoktur.”

Şimoni Diril davası: Apro Diril yeniden tutuklandı Şimoni Diril davası: Apro Diril yeniden tutuklandı