Beykoz Kundura’da Bir Yaz Gecesi Festivali devam ediyor

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali özel buluşmalarla devam ediyor. Bu akşam iki belgesel film birden seyirciyle buluşuyor.

KÜLTÜR & SANAT 25.07.2021 - 09:39 25.07.2021 - 09:40

Bir Yaz Gecesi Festivali kapsamında Resnais, Duras, Truffaut, Akerman, Buñuel gibi yönetmenlerin ikonik oyuncusu Delphine Seyrig ile öncü video sanatçısı Carole Roussopoulos’un 70’lerde kaydettikleri videoları ilk kez bir araya getiren belgesel “Delphine et Carole Insoumuses / Delphine ve Carole” (2018) ve İngiliz müzisyen ve sinemacı Elizabeth Sankey’nin 100’lerce romantik komedi filminden sahneleri renkli ve eğlenceli bir kurguyla bir araya getirdiği yaratıcı ve eğlenceli filmi “Romantic Comedy / Romantik Komedi” (2019) art arda gösterilecek.

1970’Lİ YILLARIN KADIN HAREKETİ

Bu akşam gösterilecek “Delphine et Carole Insoumuses / Delphine ve Carole”, 1970'lerin feminizmine götürüyor. Alain Resnais, Marguerite Duras, François Truffaut, Chantal Akerman, Luis Buñuel gibi yönetmenlerin ikonik oyuncusu Delphine Seyrig ile belgesel sinemacı ve öncü video sanatçısı Carole Roussopoulos’un 70’ler kadın hareketini belgeledikleri onlarca videodan ilhamla yaratılan film; yasal kürtaj hakkı, ücretsiz doğum kontrol olanakları, cinsel azınlık hakları gibi dönemin feminist gündemini belirleyen başlıklarını trajikomik bir üslupla anlatıyor. Agnès Varda, Maria Schneider, Jane Fonda, Ellen Burstyn, Juliet Berto gibi dönemin ayrıksı kadın sinemacılarıyla yapılmış röportajların da yer aldığı film, Delphine Seyrig’in yayınlanmamış fotoğraflarına ve kamera arkası görüntülerini de içeriyor.

ROMANTİK KOMEDİNİN GEÇMİŞİ

İngiliz müzisyen ve sinemacı Elizabeth Sankey’nin romantik komedi türünün geçmişine, şimdisine ve geleceğine eğlenceli bakış getiren belgeseli “Romantic Comedy / Romantik Komedi” (2019) ise, 30’lardan başlayarak günümüze uzanan bir sinema yolculuğuna çıkarıyor. Sankey, özellikle 90’lar ve 2000’leri odağına alarak türün ve kadın karakterlerinin uğradığı değişimin gerçekliğini de sorguluyor. Marilyn Monroe, Doris Day, Katherine Hepburn, Julia Roberts, Goldie Hawn, Meg Ryan gibi türün yıldız kadın oyuncularının bu değişimdeki rollerini de kurcalayan film, kahramanları beyaz, heteroseksüel ve erkek olan, kadınları da geleneksel rollerin içine sıkıştırmış bu filmlere çuvaldızını batırmayı da ihmal etmiyor.

BEYKOZ KUNDURA FİLM PROGRAMI

Bir Yaz Gecesi Festivali’nin programında şu filmler yer alıyor: 30-31 Temmuz 2021 - A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor, 1 Ağustos 2021 – Judy, 6 Ağustos 2021- East is West / Doğu Batıdır (Gonca Feride Varol’un canlı müziği eşliğinde), 7 Ağustos 2021 - Abwege / Dolambaçlı Yollar (Baba Zula’nın canlı müziği eşliğinde), 8-13 Ağustos 2021 - Sofa und Bett (Tretya meshchanskaya) / Bodrum Katı Aşıkları​

(Korhan Futacı’nın canlı müziği eşliğinde), 13 Ağustos 2021 - Sofa und Bett (Tretya meshchanskaya) / Bodrum Katı Aşıkları (Korhan Futacı’nın canlı müziği eşliğinde), 14 Ağustos 2021 - Abwege / Dolambaçlı Yollar (Baba Zula’nın canlı müziği eşliğinde), 15 Ağustos 2021 - The Peasant Women of Ryazan / Ryazan’ın Kadınları (Kolektif İstanbul’un canlı müziği eşliğinde).

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@