Beyaz eşya sektöründe temmuz ayında iç satışlar yüzde 31 düştü, ihracat yüzde 16 geriledi.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) tarafından açıklanan verilere göre; buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, derin dondurucu ve kurutucudan oluşan altı ana ürün grubunda iç satışlar Temmuz’da geçen yıl aynı aya göre yüzde 31 düşüşle 628 bin 313 adet oldu.

İhracat ise Temmuz’da yüzde 16 gerileyerek 1.73 milyon adet olarak gerçekleşti.

Gözden kaçırmayın

CHP Milletvekili Tutdere: Çiftçimizin mağduriyetinin giderilmesi için devletin sıcak elinin devreye girmesi lazım CHP Milletvekili Tutdere: Çiftçimizin mağduriyetinin giderilmesi için devletin sıcak elinin devreye girmesi lazım

Ocak-Temmuz döneminde ise iç satışlar yüzde 15 artışla 5.26 milyon, ihracat da yüzde 35 yükselişle 14.5 milyon adet oldu.

‘SATIŞLARIMIZ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ HİSSETTİK’

TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, Temmuz sonuçlarındaki yüksek baz etkisine işaret ederek, “Türkiye beyaz eşya sanayi pandemi döneminde güçlü rakamlarla başarılı bir süreç geçirdi. Temmuz ayında ise yüksek baz etkisinin satışlarımız üzerindeki etkisini hissettik” dedi.

‘RAHATLATICI BİR ADIM OLACAK’

Dinçer, “Hammadde tedarikinde sıkıntılar yaşanan bu dönemde ülkemizin lokomotif sektörlerinden olan beyaz eşya sektörünün rekabet gücünü koruması adına maliyet yükü oluşturacak ek vergilerin en azından geçici süre olarak kaldırılmasının rahatlatıcı bir adım olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.