Kamuoyunda 'beşli çete' olarak bilinen şirketlerden birisi olan Limak Holding, bünyesindeki Uludağ Enerji'yi İngiltere'de kurduğu şirkete satmasının ardından şimdi de Kalyon Enerji şirketi, hissesinin yüzde 50'sini Birleşik Arap Emirlikli şirkete sattı.

Alkollü içkilere zam Alkollü içkilere zam

Muhalefetin 'beşli çete' olarak adlandırdığı Kolin, Cengiz, Limak, Kalyon ve Makyol şirketlerinde sermaye yapısında değişiklikler oluyor.

Kılıçdaroğlu bir konuşmasında, "Allah’ın izniyle iktidar olacağız ve bu soygun düzenine son vereceğiz, beşli çetenin bizim torunlarımızı dahi sömürecek olan yatırımlarını kamulaştıracağız ve alacağız" demişti.

Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamalarının ardından kamudan en fazla ihale alan şirketlerden birisi olan Limak Holding bünyesinde bulunan Uludağ Enerji şirketini Londra’da kurduğu şirketine devretti. Holding daha öncede Türkiye’deki şirketi Uludağ EDAŞ’ı, Londra’daki Uludağ EDAŞ’a satmasıyla dikkat çekmişti.

Reuters'ın aktardığına göre, şimdi de Kalyon Holding’in bünyesinde bulunan yenilenebilir enerji üretim faaliyetleri yürüten Kalyon Enerji’nin yüzde 50 hissesini Birleşik Arap Emirlikli IHC şirketine 1,8 milyar dirheme, yani yaklaşık 490 milyon dolara sattı.