Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES), "Mülakat kaldırılsın" talebiyle Diyarbakır, Adana ve Van’da basın açıklaması gerçekleştirildi.  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adana İl Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. “Lütuf değil, hakkımız olanı istiyoruz. Mülakat değil, liyakat esas alınsın. Ek gösterge adaletsizliğine son verilsin. Vergide adalet sağlansın. Emekten, halktan, barıştan yana bir bütçe” yazılı pankartların açıldığı açıklamalara, çok sayıda sendika üyesi katıldı. 

‘YÜKSELME SINAVLARINDA MÜLAKAT KALDIRILSIN’

BES yöneticilerinin yaptığı açıklamalarda, kamuda hizmet üreten emekçilerin sorunlarının her geçen gün büyüdüğü belirtilerek, "Şu günlerde büro emekçileri; çalıştıkları kurumlarda iş barışı istiyor, ücret adaleti istiyor, kariyer ve liyakat ilkelerinin hayata geçmesini istiyor, gerek kamuya giriş gerekse de görevde yükselme sınavlarında mülakat uygulamalarının kaldırılmasını istiyor" denildi. 

Günden Kalan | Günün Öne Çıkan Gelişmeleri Günden Kalan | Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

‘BU ISRARCILIK KAMUDAKİ LİYAKAT SİSTEMİNİ ÇÖKÜNTÜYE UĞRATTI’

İktidarca adeta kadrolaşma aracı hale getirilen mülakat uygulamalarına, karşı davalar açılmasına rağmen ısrarcılığa devam edildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bu ısrarcılık kamudaki kariyer/liyakat sistemini adeta çöküntüye uğrattı. Görevde yükselme sınavları kamu emekçilerinde umutsuzluk yaratmış, iş barışı bozulmuş, verilen kamu hizmetinin niteliği her geçen gün biraz daha azaltmıştır. Bizler iktidardaki partinin memurları değil, ürettiğimiz kamu hizmetlerinin karşılığında maaş alan kamu emekçileriyiz. İnsanca yaşayabilecek bir maaş kadar çalıştığımız kurumlarda adalet ve eşitliğin hüküm sürmesi de en haklı talebimizdir. Emeklilik ek göstergesi olarak da ifade edilen 3600 tartışması kamuda yıllardır kanayan bir yara haline gelmiş, seçim malzemesi olarak bolca kullanılmış ve önümüzdeki seçim sürecinde de bolca kullanılacağı bugünden kendini göstermiştir. Buradan kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz. BES olarak eşitlik, adalet, demokrasi ve barış mücadelesini yükselterek devam ettireceğiz. İnsanca bir yaşamı direne direne kazanacağız! Eşitlik ve adalet istiyoruz! Alacağız!" diye belirtildi.