Bel Karper işçileri, anayasal haklarının işveren tarafından tanınmaması durumunda boykota gideceklerini açıkladı.

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde bulunan Bel Karper Firması'nda örgütlenen Tekgıda-İş Sendikası’nın yetki belgesi almasına rağmen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerine oturmaya yanaşmaması ve sendika üyeleri işçilerin işten atılması sonucunda başlayan grev 88’inci gününde devam ediyor. 

Grevin 88’inci gününde Tekgıda-İş Sendikası ve işçiler İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Bel Karper Genel Merkezi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.  
 
Açıklamada, “Toplu sözleşme hakkımız engellenemez” pankartı taşınırken, sık sık “Bel Karper işçisi direniş simgesi”, “Direne direne, direnişle zafere” sloganları atıldı. Açıklamaya sendika üyelerinin yanı sıra pek çok siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

"SENDİKAL HAK TANINMADI"

MA'nın aktardığı habere göre, Tekgıda-İş Sendikası Marmara ve Trakya Bölge Temsilcisi Yunus Durdu, Bel Karper’in 2006 yılında Türkiye pazarına girdiğini ve dünyanın önde gelen peynir üreticilerinden birisi olduğunu anımsatarak, gün geçtikçe firmanın büyüdüğünü söyledi. 

Bu büyümeden payını isteyen işçilerin 2015 yılında sendikada örgütlendiklerini ve kısa bir sürede bakanlıktan yetki belgesi aldıklarını belirten Durdu, işverenin ise işçilerin sendikal haklarını tanımayarak bu duruma itiraz ederek dava açtığını ve 6 yıldır işçilerin TİS hakkının gasp edildiğini dile getirdi. 

Dava sürecinde sendikalı işçilerin işten çıkarıldığını ve bazılarının ise salgın bahane edilerek ücretsiz izine çıkarıldığını söyleyen Durdu, açılan davanın 6 yıl sonra kendi lehlerine sonuçlandığının altını çizdi.

"İŞYERİ BARIŞINI BOZAN İŞVERENİN TUTUM VE DAVRANIŞLARIDIR"

Yetki davasının kazanılmasına rağmen işverenin TİS masasından kaçtığını ifade eden Durdu, “Bilinmelidir ki işyeri barışını bozan, işveren ve işveren vekillerinizin tutum ve davranışlarıdır” diye konuştu.

TİS görüşmelerinin tıkanması sonucunda hukuki olarak grev kararı aldıklarını hatırlatan Durdu, işverenin greve karşı tutunduğu tavrında hukuksuz olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: 

Gözden kaçırmayın

Kadın Ustalar Emekçileri'nden Ankara ve İzmir'de eş zamanlı basın açıklaması Kadın Ustalar Emekçileri'nden Ankara ve İzmir'de eş zamanlı basın açıklaması

"Ne yaparsanız yapın asla başaramayacaksınız. Çünkü sendikal hak ve özgürlükler, TİS hakkının da vazgeçilmez haklar olarak kabul eder, savunur ve takip eder."

"TALEPLERİMİZ KABUL EDİLMEZSE BOYKOT ÇAĞRISI YAPACAĞIZ"

İşçiler olarak işvereni son kez uyardıklarını dile getiren Durdu, “Sizler asla yasaların üstünde değilsiniz.  Üyelerimizi 6 yıldır yeteri kadar sömürdünüz, daha fazla sömürmenize asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Taleplerinin kabul edilmemesi halinde ürünlerin satıldığı alışveriş merkezleri önünde boykot çağrısında bulunacaklarını dile getiren Durdu, şöyle devam etti:

“Sendikamız mücadelesinden asla vazgeçmeyecek, üyelerimizle birlikte sizin baskılarınıza asla boyun eğmeyecektir. Bizler şunu çok iyi biliyoruz! Emekçilerin hak ve hürriyetleri hukuk tanımaz şirketlerin ve patronların insafına bırakılamayacak kadar kıymetlidir.”