BDDK: 100 gram ve üzeri altın alım satımında 1 günlük valör olacak

BDDK altın alım satımında uygulanan valör süresi ile ilgili yeni bir karar aldı. 100 gram ve üzeri alımlardan 1 günlük valör tarihi olacağı duyuruldu.

EKONOMİ 21.05.2020 - 18:56 21.05.2020 - 18:56 Dokuz8 Haber

BDDK altın alım satımında uygulanan valör süresi ile ilgili yeni bir karar aldı. 100 gram ve üzeri alımlardan 1 günlük valör tarihi olacağı duyuruldu.

BDDK altın alım satımını yakından ilgilendiren bir açıklama yaptı. Özellikle yüksek miktarda alım yapacak olanlar artık 100 gram ve üzeri alımlarda 1 gün valör uygulamasına tabi tutulacak.

BDDK’DAN VALÖR AÇIKLAMASI

CNN Türk'ün haberine göre BDDK'dan yapılan açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 21 Mayıs 2020 tarih ve 9033 sayılı kararı ile finansal piyasaların istikrarlı işleyişine ve kredi sisteminin etkin çalışmasına katkıda bulunulmasını teminen yarından itibaren gerçek ve tüzel kişilerin günlük 100 gram ve üzerinde altın alım işlemlerinde, altının ilgilinin hesabına aktarılmasının ve/veya kullanıma açılmasının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesine karar verildiği kaydedildi.

VALÖR NEDİR?

Valör, faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarihe denilmektedir. Valör, işlemin yapılış tarihi ile işlemin gerçekleşme, değer kazanma tarihi arasındaki farkı anlatmaktadır. Bankacılık sisteminde bu kelime valör tarihi olarak karşımıza çıkar. Borç geçen işlemler için valör, işlemin yapıldığı gündür.

VALÖR TARİHİ NE DEMEK?

Valör tarihi, işlemin karşılıklı olarak muhasebe hesaplarına alacak ve borç geçtiği, özetle işlemin fiilen gerçekleştiği tarihtir. Fransızca "valeur" kelimesinden dilimize geçmiştir.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@