Türk Eczacıları Birliği, "Bazı ilaç firmaları SGK’nın belirlediği iskontoları uygulamaktan keyfi olarak vazgeçti. Bu uygulamanın faturası, aradaki fiyat farkını ödemek zorunda kalan hastalara çıkıyor" dedi.

Bazı ilaç firmalarının SGK'nin talebiyle uygulanan iskonto uygulamasından vazgeçtiğini açıklayan Türk Eczacıları Birliği, fiyat farkının hastalara çıktığını belirtti ve hayati öneme sahip ilaçlarda da sorun yaşandığını belirterek halk sağlığının tehdit edildiğini belirtti.

Gözden kaçırmayın

Türkiye'de 1542 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 8 kişi hayatını kaybetti Türkiye'de 1542 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 8 kişi hayatını kaybetti

"FATURA HASTALARA ÇIKMAKTADIR"

TEB, bazı ilaç firmalarının, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun geri ödeme listesindeki ilaçlar için firmalardan talep ettiği kamu kurum iskontosu uygulamasından kısmen ya da tamamen vazgeçtiğini açıkladı. İlaç firmalarının söz konusu uygulamadan keyfi olarak vazgeçtiği belirtilen açıklamada, "Fatura, aradaki fiyat farkını ödemek zorunda kalan hastalara çıkmaktadır" denildi.

Daha önce de dile getirilmesine rağmen sorunun çözüme kavuşturulmadığı belirtilen açıklamada, hayati önem taşıyan ilaçlarda dahi uygulamanın söz konusu olduğu belirtilerek, halk sağlığının tehdit edildiği vurgulandı. 

"HASTALARIN MAĞDURİYETİ ACİLEN GİDERİLMELİDİR"

TEB tarafından yapılan açıklamada yaşanan endişe dile getirilirken, "Konunun tarafları SGK ile ilaç firmaları olmasına rağmen, yaşanan sorun eczacılar ile hastaları karşı karşıya getirmektedir. Gerekli çözüm, SGK ve ilaç firmaları tarafından sağlanmalı ve hastaların mağduriyeti acilen giderilmelidir" denildi ve konunun takipçisi olunacağı belirtildi. 

Konuya ilişkin TEB tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geri ödeme listesindeki ilaçlar için, ilaç firmalarından belirli oranlarda kamu kurum iskontosu uygulanmasını istemektedir. İlaç firmaları da bu iskonto oranlarını uygulayarak işlem yapmaktadır.

"BAZI İLAÇ FİRMALARI İSKONTO UYGULAMAKTAN VAZGEÇMİŞTİR"

Ancak son dönemde bazı ilaç firmaları SGK’nın belirlediği kamu kurum iskontolarını uygulamaktan kısmen ya da tamamen vazgeçmektedir. Söz konusu firmaların keyfi olarak yaptıkları bu uygulamanın faturası, aradaki fiyat farkını ödemek zorunda kalan hastalara çıkmaktadır.

Defalarca gündeme getirmemize rağmen sorun çözüme kavuşmamıştır ve artarak devam etmektedir. Kronik hastalıklarda kullanılan çok sayıda ilaçta dahi kamu kurum iskontosu yapmayan bazı ilaç firmaları, şimdi de hayati önem taşıyan diyaliz ilaçlarında halk sağlığını tehdit eden bu tutumlarını sürdüreceklerini beyan etmişlerdir.

Sorunun devam etmesi halinde, kronik böbrek yetmezliği bulunan hastaların cebinden bu ilaçlar için aylık bin TL’yi bulacak fiyat farkları çıkacaktır. Bu durum hastalarımız için çok ağır bir yük demektir.

İnsan sağlığını her türlü koşuldan üstün tutan bir mesleğin temsilcileri olarak, halkımıza sunduğumuz sağlık hizmetini sürdürülemez hale getiren bu sorunun devamı halinde, hastalarımızın ilaca erişimde yaşayacağı sıkıntılardan ciddi anlamda endişe duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

Konunun tarafları SGK ile ilaç firmaları olmasına rağmen, yaşanan sorun eczacılar ile hastaları karşı karşıya getirmektedir. Gerekli çözüm, SGK ve ilaç firmaları tarafından sağlanmalı ve hastaların mağduriyeti acilen giderilmelidir.

Türk Eczacıları Birliği ve Bölge Eczacı Odaları olarak konunun takipçisi olacağımızı ve bu durumun sorumlularına karşı sessiz kalmayacağımızı ilan ediyoruz."