Batman'da uzman çavuşun cinsel saldırıya maruz bıraktığı İ.E. yaşamını yitirdi

Uzman çavuş Musa Orhan’ın cinsel saldırısına maruz kalmasının üzerine intihar girişiminde bulunan 17 yaşındaki İ.E., 16 Temmuz’dan bu yana tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.Batman’ın...

TOPLUMSAL CİNSİYET 18.08.2020 - 13:19 18.08.2020 - 13:19 Dokuz8 Haber

Uzman çavuş Musa Orhan’ın cinsel saldırısına maruz kalmasının üzerine intihar girişiminde bulunan 17 yaşındaki İ.E., 16 Temmuz’dan bu yana tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Batman’ın Beşiri ilçesinde 16 Temmuz günü intihar girişiminde bulunan, sonrasında ise uzman çavuş Musa Orhan tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldığı ortaya çıkan 17 yaşındaki İ.E., tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

"MUSA ORHAN TUTUKLANSIN" TALEBİ

Cinsel saldırıta maruz bırakılan İ.E.'nin intihar girişiminin ardından bugün tedavi edildiği hastanede yaşamını yitirmesi ve rapora rağmen cinsel saldırı failinin serbest bırakılması sosyal medyada büyük twpki gördü. Duruma tepki gösteren kullanıcılar #MusaOrhanTutuklansın etiketi ile paylaşımda bulundular. Etiket ise kısa sürede Twitter'ın Türkiye gündeminde ilk sıraya yükseldi.

"ALKOLLÜ" OLDUĞUNU BAHANE ETTİ

Mezopotamya Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre, ailesi intihar girişimi sonrasında İ.E.’nin cinsel saldırıya maruz bırakıldığını anlattığı mektubunu buldu. Ailenin şikayeti ile aynı gün gözaltına alınan uzman çavuş Orhan ifadesinde, İ.E.'yi cinsel saldırıya maruz bırakmadığını ileri sürdü. Cinsel saldırıyı doğrulayan Adli Tıp raporunun gösterilmesi üzerine ise Orhan, İ.E. ile Siirt’te buluştuklarını ve "alkollü" olduğu bahanesi ile yanıt verdi.

RAPORA RAĞMEN SERBEST KALDI

Soruşturma dosyasına "gizlilik" kararı getirilen uzman çavuş, "nitelikli cinsel istismar" suçundan sevk edildiği Siirt Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmıştı.

MECLİS'E TAŞINDI

İ.E.'nin ailesi ise, hukuki destek alabilmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi'ne başvurdu. Ailenin talebi üzerine dernek, Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Milli Savunma Bakanlığı’na ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na başvuruda bulunarak soruşturma ve olay hakkında bilgi alma talebinde bulundu.HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca ise, uzman çavuşun serbest bırakılmasını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı.Yaşananlara ilişkin haberlerin Batman’ın haftalık yerel gazetesi Jiyan Haber’in internet sitesinde yayınlanması soruşturma konusu oldu. Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haberleri yayınlayan Jiyan Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi İdris Yayla hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) "halkı kin ve düşmanlığa veya aşağılama" fiilini düzenleyen 216’ncı maddesi uyarınca soruşturma başlatıldı. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@