Euronews'in haberine göre Almanya’da bilgisayar yazılımı konusunda faaliyet gösteren “Currentsystem23” şirketinin yöneticisi Michael Blume, AFP’ye kalifiye eleman bulma konusunda ciddi sıkıntı çektiklerini belirterek, “Nereye bakarsanız bakın, her yerde vasıflı işgücü sıkıntısı var" diye konuştu.

ABD'DE 11 MİLYONLUK İSTİHDAM AÇIĞI

"Çalışan arıyoruz” pankartlarının her yerde göze çarptığı ABD’de istihdam açığıyla ilgili rakamlar diğer ülkelere göre çok daha fazla çarpıcı. Restoranların veya otobüslerin önünde yer alan ilanlar artarken; ülkede temmuz sonu itibarıyla 11 milyondan fazla istihdam açığı olduğu tahmin ediliyor. Teksas'ta en önemli açık eğitim alanında.

İTALYA, KANADA, AVUSTRALYA

 İtalya'da oteller ve restoranlar veya Kanada'da sağlık gibi çeşitli sektörlerde ise kalifiye işgücü sıkıntısı endişe verici bir şekilde ortaya çıkıyor.

Bazı sektörlerde yaşanan eleman sıkıntısı, aynı zamanda birçok şirketin işleyişinin aksamasına yol açıyor. Avustralya'nın “Sunshine Coast”unda, Wisconsin'deki eczanelerde eczacı eksikliği, Kanada’nın Alberta kentindeki hastanelerde doktor eksikliği hizmetlerin önemli ölçüde aksamasına yol açıyor.

VİZELERDE ESNEKLİK

Bazı Batı ülkeleri ise istihdam sorununu hafifletebilmek için göçmen işçilerin alımıyla ilgili kuralları gevşetme yoluna gitti.

Avustralya, İspanya yaz aylarında oturma ve çalışma izni olmayan göçmenlere yönelik kurallarını gevşetme yoluna giderken, Almanya vize verme koşullarını hafifletmeyi gündemine aldı.