14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper, tüm tarım emekçilerinin gününü kutladı. 

"ÇİFTÇİLERİMİZİN HALİ İÇLER ACISI"

Başkan Özalper, "Tarımın kalbi olan Gediz Ovası'nın kıymetli topraklarından tüm çiftçilerimize selam yolluyorum. Bugün çiftçilerimizin günü, ama maalesef tarım emekçilerinin hali içler acısı bir durumda. Son yıllarda öngörülemez biçimde artan girdi maliyetleri nedeniyle zor günler yaşayan çiftçilerimiz, hükümetten bekledikleri desteği alamıyor. Manisa'da tütün, bilinçli olarak yürütülen bir politikayla bitirildi. Yerli tohum göz göre göre bitirildi. Çiftçilerimiz eli kolu bağlı ve çaresiz bırakıldı. Akıllı tarım uygulamalarına ilişkin çiftçiler bilgilendirilmedi. Tüm bunların yanında son yıllarda artan doğa olayları, çiftçileri milyonlarca lira zarara uğrattı. Çiftçinin mahsulünü koruması gerek TARSİM, tarım emekçilerinin güvenini kaybetti" dedi.

"AKILLI TARIM VE ÇİFTÇİYE DESTEK POLİTİKALARIYLA TARIM AYAĞA KALDIRILMALI"

CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper son olarak şu ifadeleri kullandı, "Tarım arazilerinin yanına kurulan sanayi alanları, gerekli denetimler yapılmadığı için toprağı zehirledi. Bunun örneklerini ne yazık ki Manisamızda da görüyoruz. Covid döneminde gördük ki çiftçilerimiz, üretimin en önemli dişlisi. Çiftçi üretimi durdurursa dünya durur. O nedenle bugün 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nde geçici çözümlerle oyalanmak yerine, gerçekçi politikaları konuşmak zorundayız. Çiftçileri bu zorlu durumdan kurtarmak için dünyanın gelişmiş ülkelerinin benimsediği akıllı tarım politikalarına geçilmesi ve çiftçilerin mali olarak desteklenmesi gerekmektedir. Türkiye'de tarım ve çiftçilik, ancak bu politikalarla ayağa kaldırılacaktır. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla alın terini toprağa ilmek ilmek işleyen tüm tarım emekçilerimizin gününü kutluyorum"