Uluslararası İş Birliği Platformu (UİP) tarafından bu yıl “Büyük Dönüşüm: Küresel Değişimin İtici Güçleri” temasıyla İstanbul'da düzenlenen "13. Boğaziçi Zirvesi"nde Eskişehir Büyükşehir Belediye (EBB) Başkanı Yılmaz Büyükerşen de “Şehirleri Geleceğe Hazırlamak” başlığıyla Eskişehir’i anlattı.

UİP tarafından 90 yakın ülkeden temsilcinin katıldığı 13. Boğaziçi Zirvesi’nde Başkan Büyükerşen de sunum yaptı. Üniversitelerin gelişmekte olan kentler için önemine dikkat çeken Büyükerşen, 1999 yılında göreve geldiklerinden itibaren yaşama geçirdikleri şehircilik çalışmalarını ve mevcut projeleri yerli ve yabancı katılımcılarla paylaştı. 

Büyükerşen konuşmasında, şunlara değindi:

“Şehirlerin kalkınabilmesi için o şehirde üniversiteler varsa onlar lokomotif görevi görmeliler; hem kalkınmada, hem yenilenmede üniversiteler şehir sorunlarına el atmıyorsa o şehirlerin kalkınmasının güçtür. Bu düşünceyle birbirinden değerli akademisyenlerin katkı sunduğu ortak akıl toplantılarında şehrimizin öncelikli sorunlarını belirledik. Yapacağım tek şey proje haline getirdiğimiz ihtiyaçlar listesiyle Avrupa’ya ulaşmaktı. Büyük bankaların kapsını çalarak kredi istedim. Projeleri anlatıyordum ancak ‘Türkiye’nin kredibilitesi yok’ diyorlardı. Türkiye’ye döndükten sonra Strazburg’tan telefon geldi, ‘Projelerinizi inceledik, siz hakikatten çağdaş Avrupa şehirlerine benzer bir şehir yaratmak istiyorsunuz. Size kredi vermeye karar verdik.’ dediler. Toplamı 500 milyonu bulan yatırımların yarısını kendi için kaynaklarımızla karşıladık. İmzaları attık, kredileri aldık ve çalışmalara başladık.” 

Porsuk Islah Projesi, Hafif Raylı Sistem Projesi ve alt yapı projelerini anlatarak konuşmasını sürdüren Büyükerşen, turizm anlamında şehre kattıkları yeniliklere de sunumunda yer verdi. 

İkametgahını Menteşe’ye aldıran öğrencilere 100 Türk lirası değerinde kent kart yüklemesi İkametgahını Menteşe’ye aldıran öğrencilere 100 Türk lirası değerinde kent kart yüklemesi