8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde eski Belediye Binası önünde Bartınlı kadın göstericiler aile içi şiddete karşı ve cinsiyet eşitliği ile İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden uygulanması talepleriyle bir araya geldi. Bartınlı kadınların bu seneki gündeminde yer alan en önemli vurgu ise Ukraynalı kadınlarla dayanışma üzerineydi.

Haber: KÜBRA AY ULUTAŞ

Bartın Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen onlarca kadının üzerinde rengârenk; Türkçe, Lazca, İngilizce, Hemşince, Ermenice, Almanca, Kürtçe, Arapça, İtalyanca, Zazaca, Rusça, Ukraynaca, Fransızca, Yunanca ve İspanyolca “Barış” yazan eylem önlükleri vardı. Bartın Kadın Platformu adına basın açıklamasını yapan Yonca Alemdar şunları söyledi: “Savaşlar, kadına yönelik şiddetin arttığı, göçlerle, yoksullukla, eğitim, sağlık, altyapı hizmetlerinin bozulmasıyla temel hakların ortadan kalktığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin pekiştiği koşulları yaratıyor Biz kadınlar bunları biliyor, görüyor, derinden hissediyoruz. Ukrayna’da ve dünyanın her yerinde savaşa hayır, barış hemen şimdi diyoruz.”

Gözden kaçırmayın

Taliban kadınlara burka zorunluluğunu yeniden getirdi Taliban kadınlara burka zorunluluğunu yeniden getirdi

"BU ZİHNİYETİ TANIYORUZ VE FIRSAT VERMİYORUZ"

Bartın Kadın Platformu, Ukraynalı kadın mülteciler hakkında yapılan cinsiyetçi ve şiddet söylemlerin hatırlattı. Ukraynalı kadın mültecilerin Türkiye’ye gelmesi hakkında sosyal medyada yazılan twitler, çevrimiçi yerel haber sitelerinde Ukraynalı kadınların bedenlerini teşhir eden cinsel çağrışımlarda bulunan haber fotoğrafları ve yorumları, TikTok videolarına atıfta bulunarak duydukları öfkeyi Platform’un sözcüsü Yonca Alemdar şöyle ifade etti: ”Mülteci Ukraynalı kadınlar hakkında yapılan cinsiyetçi şakaları, mizahı ve yorumları şiddetle kınıyoruz. Her fırsatta cinsel şiddeti mizah adı altında meşrulaştırmaya çalışan bu zihniyetin dilini tanıyoruz ve fırsat vermiyoruz. Hiç kimse savaş hakkında mizah yapamamalı, cinsel şiddeti meşrulaştıramamalı. Müsaade etmiyoruz. Bütün göçmen ve mülteci kadınlarla dayanışma içindeyiz.”

"KARADENİZ SAVAŞLARI, SÜRGÜNLERİ BİLDİĞİNDEN BARIŞ DER"

Bartın merkezde bulunan eski belediye binasının önündeki eylemden sonra kadınlar Amasra’da bir araya geldiler. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini protesto eden kadınlar, savaşın yarattığı yıkımı ve acıları hatırlatarak, şu sözlerle yeniden barış çağrısında bulundular: “Karadeniz’in kıyıları; Türklerin, Rumların, Ermenilerin, Çerkezlerin, Romanyalı Yahudilerin, Abhaz, Abazin, Çeçen nice halkların kıyımlarına, sürgün edilişlerine, göçe zorlanarak savaş koşullarında ana vatanlarından kopartılmasına şahitlik etmiştir. Karadeniz halkları savaşları, mübadeleleri, sürgünleri bildiğinden hep barış der… Biz kadınlar barış istiyoruz.”