Yüksek enflasyon vatandaşın alım gücünü günden güne eritirken alışverişteki yansıması daha da vahim hale geldi. Öyle ki yoksul mahallelerde bazı bakkallar yağ ve salçayı pet şişede ve kaşıkta satmaya başladı. Konak Emir Sultan Mahallesi'nde mahalle bakkalı olan Hüseyin Etliler “Kavanoz halinde salça satamayınca da kaşıkla salça satmaya başladım” dedi.

Mahallenin 70 yıllık bakkalını işleten Hüseyin Etliler, veresiye defterinin dolduğunu, mallarını tedarik etmekte ve satmakta oldukça zorlandığını söyledi. Gazete Duvar'dan Uğur Yıldız'a konuşan Etliler şunları söyledi:

“TALEBE GÖRE MAL AYARLAMAYA BAŞLADIK”

“Zorluklarımız pandemi döneminde başladı. Çok sıkıntı çektik.10 gün dükkânı kapatmak zorunda kaldık. Bu aşamada herhangi bir yerden de yardım görmedik. Pandemi döneminde esnaf olarak çok veresiye verdik. Bu yılla beraber esnaf olarak zamları takip bile edemedik. Malların fiyatı yüzde 60 arttı, devam eden süreçte yüzde 80 zam geldi. Bu şekilde olunca çok zorlandık. Biz bunları yaşarken müşterilerimiz de çok sıkıntı çekti. Çünkü 20 TL'ye aldığı sigarayı şu an 28-30 TL'ye alıyor. Ekmek 2,5 TL iken 4 TL oldu.

Alım gücü düşünce biz de talebe göre mal ayarlamaya başladık. Veresiye satışımız da bu dönem iyice çoğaldı. Yağ alamayan zor durumda çok insan var burada. Ben de çözüm olarak talebe göre malzemeyi ayarlamaya başladım. Pet bardakta, pet şişede yağ satıyorum. Kavanoz halinde salça satamayınca da kaşıkla salça satmaya başladım. Ne yazık ki önceki döneme göre inanılmaz kötü durumdayız. Düşünün ki sıvı yağı, pet bardaklara ya da küçük su şişelerine dolduruyoruz böyle yaparak insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

“KRİZ VAR, İŞ YOK, İNSANLAR KİRASINI BİLE ÖDEYEMİYOR”

Ekonomik krizin çözümü için de 2023 seçimlerini umutla beklediklerini belirten Etliler “Ülkenin başına ekonomiyi, sanatı bilen birinin geçmesini isteriz. Böyle geri kalmış mahallelerde kültür sanat ve spor faaliyetlerine ihtiyaç var. Seçim zamanı oy almaya gelen siyasetçiler verdikleri vaatleri gerçekleştirmediler” diye konuştu.

12 yılda en az 18 bin 285 işçi cinayeti yaşandı 12 yılda en az 18 bin 285 işçi cinayeti yaşandı

Röportaj esnasında bakkala giren bir müşteri ise “Ben taksicilik yapıyorum. Kriz var, iş yok. Salçayı kaşıkla alıyorum. Ev kiraları arttı, insanlar kirasını ödeyemiyor. Taksiyle kısacık mesafede aşırı bir fiyat çıkıyor, bu yüzden taksi kullanımı da düştü. Sonuç da hiç değişmiyor. Hep olduğu gibi garibanlar iş bulamıyor, enseleri kalın olanlar ise istediği işe giriyor” ifadelerini kullandı.