Bankaya gitmeden de hesap açılabilecek

Bankacılıkta yüz yüze dönemi büyük oranda sona eriyor. Artık bankaya gitmeden de hesap açılabilecek veya kapatılabilecek.Yapılan yeni düzenlemeyle bankaya gitmeden dijital kanallardan hesap...

EKONOMİ 27.06.2020 - 19:12 27.06.2020 - 19:12

Bankacılıkta yüz yüze dönemi büyük oranda sona eriyor. Artık bankaya gitmeden de hesap açılabilecek veya kapatılabilecek.

Yapılan yeni düzenlemeyle bankaya gitmeden dijital kanallardan hesap açılabilecek, kart sahibi olunabilecek.

KORONAVİRÜS NEDENİYLE DİJİTALE GEÇİLDİ

Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nda yapılan değişikliğe göre artık yurttaşlar bankaya gitmeden hesap açtırabilecek ve kart sahibi olabilecek. Böylelikle bankalar ile müşteriler arasında ilk defa sözleşme ilişkisi kurulmasında, bankaların potansiyel müşterilerle yüz yüze gelmeden, fiziki belge ve ıslak imza kullanılmadan, günün teknolojisine uygun diğer yöntemlerin de kullanılabilmesinin önü açıldı.

YATIRIM KURULUŞLARI DA FAYDALANACAK

Dünya'nınhaberine göre, Sermaye Piyasası Kanunu'nda yapılan değişiklikle de yatırım kuruluşları ve portföy yönetim şirketleri ile müşterileri arasındaki ilişkiler de aynı şekilde düzenlendi. Böylelikle, MASAK mevzuatından kaynaklanan yükümlülükler saklı kalmak kaydıyla müşterilerle ilk defa sözleşme ilişkisi kurulması esnasında potansiyel müşterilerle yüz yüze gelme ihtiyacı ortadan kaldırılacak ve sürecin dijital ortamda başlayıp dijital ortamda sonlanması sağlanacak. Öte yandan BDDK’nın önümüzdeki aylarda yürürlüğe girecek olan bankaların bilgi sistemleri ve elektronik bankacılık hizmetlerine yönelik tebliği de online işlemlerin önünü açacak. Kimlik paylaşım sistemi üzerinden yapılacak doğrulama ile müşteriler ile finansal kurumların zorunlu olarak yüz yüze yaptığı işlemler elektronik ortama taşınacak.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@