CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen'in, Demirören’in Ziraat Bankası’ndan kullandığı kredinin akıbetine ilişkin önergesine, AKP’li Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan, 'Banka ve müşteri sırrı' yanıtını verdi.

"BİLGİLERİN PAYLAŞILMASI MÜMKÜN DEĞİL"

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, verdiği soru önergesinde Demirören Holding'in 2018 yılında Doğan Medya'yı satın almak için Ziraat Bankası'ndan çektiği 750 milyon dolarlık krediyi sordu. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Elvan önergeye verdiği yanıtta, “Banka sırrı ve müşteri sırrı olduğu mütalaa edildiğinden bilgilerin paylaşılması mümkün bulunmamaktadır” dedi, CHP Milletvekili Alpay Antmen bu yanıta tepki gösterdi.

"BU PARA VATANDAŞIN PARASI"

Antmen, Ziraat Bankası'nın çiftçiyi desteklemesi gereken halkın bankası olduğunu belirterek şu ifadelerle tepki gösterdi:

“Buradan Demirören Holding'e bir medya grubunu satın alması için 750 milyon dolar ödenmiş. Bu para vatandaşın parası. Bu paranın üç yıldır geri ödemesi başlamamış belli. Tek kuruş ödememişler."

"VATANDAŞIN PARASINI HOLDİNGE PEŞKEŞ ÇEKMİŞLER"

"Çiftçi kan ağlarken, vatandaş açlıktan intihar ederken, yoksulluk altında ezilen vatandaşın parasını holdinge peşkeş çekmişler. Ben iktidara şahsi paralarını sormadım, halkın parasını sordum. Vatandaşın ve yetim hakkının parasını sorduğum önergeye ‘Bankacılık sırrı ve müşteri sırrı' diyorsan orada soygun ve talan vardır demektir."

"VARLIK FONU'NA DEVREDİLEN BANKA VE ŞİRKETLERİN SAYIŞTAY DENETİMİNE AÇILMASI GEREKİYOR"

Antmen, sürecin yakın takipçisi olmayı sürdüreceklerinin üstünde durdu ve “Yaşanan süreçten ve iktidarın sessizliğinden anlaşılıyor ki Demirören Holding çektiği krediyle ilgili hiçbir geri ödeme yapmamış. Demek ki, Ziraat Bankası başta olmak üzere kamu bankaları bu nedenle varlık fonuna alındı ve denetimden kaçırıldı. Kamu bankalarındaki kaynaklar çiftçi ve esnaftan esirgeniyor. Ziraat Bankası çiftçinin traktörüne, evine ve tarlasına el koyuyor ama iş Demirören Holding'in borçlarına gelince banka yönetimi ve iktidar ortada yok. Varlık Fonu'na devredilen banka ve şirketlerin Sayıştay denetimine açılması gerekiyor" diye konuştu.

ANTMEN, ELVAN'A SORULARI YENİDEN SORDU

CHP'li Antmen, Bakan Lütfi Elvan'ın, "müşteri sırrı" yanıtını verdiği soru önergesine yanıt bulamadığı soruları şöyle sıraladı:

  • Demirören Holding, 2018 yılında Doğan Medya'yı satın almak için Ziraat Bankası'ndan çektiği 675 milyon dolarlık kredinin şu ana kadar ne kadarını ödemiştir?
  • Faiz ödemesi yapılmış mıdır? Bu faiz tutarı şu anda ne kadardır?
  • Kredi borcu ödenmediyse icra ve takip işlemleri başlatıldı mı?
  • Ziraat Bankası Ocak 2018 yılından bu yana kaç takip ve icra işlemi başlattı?
  • Bu kredileri çeken meslek grupları nelerdir?
  • Banka; bahsi geçen süre zarfında kaç taşınmaz ve taşınır mülke haciz işlemi uygulamıştır? Bunlar nelerdir?

AYTUN ÇIRAY'DA SORMUŞ VE YİNE 'SIR' YANITI GELMİŞTİ

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, 7 Haziran 2021 tarihinde; Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde; suç örgütü lideri Sedat Peker’in Demirören Grubu’nun Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi sormuştu. Cevap ise şu şekilde olmuştu:

“Banka'ya ilişkin bilgiler, üçer aylık dönemlerde Kamuyu Aydınlatma Platformu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Bankalar Birliği ve Banka internet sitesinde kamuya açıklanan bağımsız denetim raporlarında yer almaktadır. Kamuya açıklanan Banka finansal tabloları, denetim raporları ve faaliyet raporlarında yer alan veriler haricinde talep edilen detay bilgilerin ise 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun ‘Sırların saklanması’ başlıklı 73. maddesi kapsamında banka sırrı ve müşteri sırrı olduğu mütalaa edildiğinden paylaşılması mümkün bulunmamaktadır.”