Haber: Atilla Yoğurtçu

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin İl Sağlık Müdürlüğü ile iş birliği içinde yürüttüğü sağlık taramalarının sıradaki durağı Havran oldu. Erken tanı konusunda vatandaşları bilgilendiren ekipler, gün boyunca vatandaşlarla titizlikle ilgilendi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı ekipleri, düzenli aralıklarla ilçeleri gezerek tırlarla sağlık taramaları yapmaya devam ediyor. Havran’da vatandaşlara sağlık hizmeti sunan ekipler, 30-65 yaş arasındaki kadınlara rahim ağzı kanseri taraması, 40-69 yaş arasındaki kadınlara meme kanseri taraması gerçekleştirdi. Ayrıca, 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere kalın bağırsak kanseri testi taraması yapıldı.

“Erken Tanı Hayat Kurtarır”

Sağlık taraması yapılacak kişinin sağlık durumunun tıra gelmesine elverişli olmaması durumunda, Büyükşehir Belediyesi ekipleri hastayı tıra taşıyor. Her sene gelip test yaptırdıklarını belirten vatandaşlar, erken tanı testlerinin hastalığın önlenmesinde oldukça faydalı olduğunu vurguladı.

Özellikle kadınlar için oldukça yararlı bir çalışma olduğunu belirten Esra Dayıoğlu, “Kadınlar için çok yararlı bir hizmet. Annem 70’li yaşlarda, her iki senede bir mamografi yaptırıyor. Bunun için Edremit’e veya Burhaniye’ye gidiyorduk. Böyle bir imkânımız yoktu, bu hizmetten çok memnunuz. Sayın Ahmet Akın’a bize bu hizmeti sunduğu için çok teşekkür ediyoruz, onu çok seviyoruz.” diye konuştu.