Bakanlık sağlıkçılara ek ödenek açıklamıştı: Meğerse sadece bir kısmınaymış!

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüsle mücadele kapsamında sağlık emekçilerine ayrılan ek ödeneği bekleyen çalışanlar, tüm personelin bu ödenekten yararlanmayacağını öğrenince büyük bir hayal k...

EMEK DÜNYASI 26.03.2020 - 19:03 26.03.2020 - 19:03 Dokuz8 Haber

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüsle mücadele kapsamında sağlık emekçilerine ayrılan ek ödeneği bekleyen çalışanlar, tüm personelin bu ödenekten yararlanmayacağını öğrenince büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Hasta bakıcı olarak çalışan ve ek ödenekten yararlanamayan bir kişi, "Tüm dünyanın savaştığı bir hastalık ile her gün yüz yüze gelen bizler bu ödenekten yararlanamadığımızı öğrenince kendimizi önemsiz hissettik" dedi. Konuya ilişkin konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Gönül Erden ise, "Biz sağlık çalışması ekip işi diyoruz ve bu ekipteki her bir arkadaşımızın emeği çok kıymetlidir. Halka bir yerden kırıldığında hizmet aksar. Bu ödenek tüm sağlık emekçilerinin hakkıdır ve şu anda hastanede çalışan herkese bu ücretin verilmesi gereklidir" dedi.

Geçtiğimiz günlerde koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında sağlık çalışanlarına 4,5 milyar liralık ek kaynak ayrıldığı duyuruldu.  Üniversite hastanelerinde çalışanlarda dahil olmak üzere sağlık çalışanlarının tamamına 3 ay boyunca üst tavandan ek ödeme yapılacağı ifade edildi. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı ek bir açıklama ile de üniversite hastanelerindeki çalışanlara performans ödemesi yapılacağını belirtildi ve bunun için de 1,2 milyar liralık ilave destek sağlanacağı söylendi. Bu ödemelerin ise, derecelendirmeye göre gerçekleştirileceği belirtildi.

EK ÖDEME VERİLECEK OLAN SAĞLIK EMEKÇİLERİ KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Peki ek ödeme verilecek olan sağlık emekçileri kimlerden oluşuyordu? Ek ödenekten yararlanan sağlık emekçileri arasında uzman hekim, pratisyen hekim, hemşire, ebe, sağlık memuru, birinci basamak sağlık müdürlüğü çalışanları ve genel idare hizmetleri sınıfında çalışanlar yer almakta. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu imzasıyla yayınlanan “Sağlık Hizmetleri Bir Bütündür: Ayrımcılık Yapılamaz” başlıklı açıklamasında da kaydedildiği gibi “Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik Değişikliği”  ile verilen ek ödeme sadece “memurları” ve sözleşmeli personeli kapsıyor.

EK ÖDEME KİMLERİ KAPSAMIYOR?

Peki bu ek ödeme kimleri kapsamıyor? Hastanelere başvurulduğunda hastaları karşılayan tıbbi sekreter, hastanede çalışan güvenlik görevlileri, hastaneleri temizleyen sağlık işçileri, hastaların bütün ihtiyaçlarını karşılayan hasta bakıcılar, hasta yemeklerini hazırlayan aşçılar, radyoloji teknisyenleri, hastaların kanları üzerinde çalışma yapan laborantlar ek ödemeden yararlanamayacak.

SES EŞ GENEL BAŞKANI ERDEN: "HASTANEDE ÇALIŞAN HERKESE EK ÖDENEK VERİLMELİDİR"

Konaya ilişkin dokuz8HABER'e açıklamalarda bulunan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Gönül Erden, üç ay boyunca tavandan verilecek olan bu döner sermayenin hangi meslek grubuna ne kadar etki ettiğini bilmediklerini ifade etti ve "Ama şunu çok net biliyoruz ki şu anda hastanelerde taşeron çalışan hiçbir sağlık emekçisi arkadaşımız bundan yararlanamıyor. Biz 'sağlık çalışması ekip işi' diyoruz ve bu ekipteki her bir arkadaşımızın emeği çok kıymetlidir. Halka bir yerden kırıldığında hizmet aksar. Bu yüzden şu anda hastanede çalışan herkese bu ücretin verilmesi gerekiyor. Her ne kadar döner sermaye sistemi yanlış ve adaletsiz bile olsa şu anda en azından daha adaletli olması noktasında kararlıkla mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

"ADALETSİZLİK COVID-19 İLE ÇIKMADI, ZATEN HEP VARDI"

Performans ücretlerine yönelik adaletsizliğin Covid-19 salgınından önce de olduğunun üstünde duran Erden, "Adaletsizlik Covid-19 ile çıkmadı bu adaletsizlik zaten hep vardı. Bu arkadaşlarımız Covid-19’dan önce de performans almıyorlardı. Hatta Covid-19’dan önce neredeyse hastanelerin çoğunda performans ücreti hiç verilmiyordu. Aylık 30-35 lira gibi dalga geçercesine performans ücretleri veriliyordu" diye ekledi.

"SAĞLIK EMEKÇİSİNİN EN DÜŞÜK ÜCRETİ YOKSULLUK SINIRIN ÜSTÜNDE OLMALI"

Ek ödenek hakkında "Sağlık Bakanlığı'nın bugün sağlık emekçilerinin temel hakkını böyle bir lütuf gibi müjde gibi sunmasını kabul etmiyoruz" diyen Erden, "Sağlık emekçileri performansa dayalı çalışma sistemine, performansa dayalı ücretlendirme sistemine karşılar, karşı olmaya da devam edecekler. Bizler her ay ne aldığımızı bilmediğimiz performansa yönelik ücret değil, temel ücret istiyoruz. Bu temel ücreti de insan onuruna yakışacak bir yaşam sürmemize yetecek, emeğimizin karşılığını alacağımız bir ücret istiyoruz ve sağlık emekçisinin en düşük ücreti yoksulluk sınırının üstüne çekilmelidir diyoruz" ifadelerini kullandı ve performans sisteminin maaşlarına ve emekliliklerine yansımadıklarını kaydetti.

"COVID-19 TANISI KONULAN VE DURUMU KÖTÜ OLAN SAĞLIK EMEKÇİLERİ VAR"

Koronavirüs zamanında sömürünün ve sağlık çalışanlarının ekonomik sıkıntılarının devam ettiğini vurgulayan Erden, "Ama bizim şu anda birincil önceliğimiz sağlık çalışanları olarak sağlığımızın korunması. Çünkü bizim sağlımız korunsun ki biz de toplumun sağlığını koruyalım" dedi. İstanbul'da dün 24 sağlık emekçisinde koronavirüs tespit edilmesine dair açıklama yapan Erden, "Sağlık emekçilerinin korunmasına yönelik tedbirler alınmıyor. Bugün pek çok sağlık emekçisi arkadaşımız Covid-19 kesin tanısı alarak hastanelerde yatıyorlar. Durumu kötü olan arkadaşlarımız da var. Yani önce tedbir diyoruz. Bize dönük tedbirleri almadan 3 ay tavandan para vererek bütün bu sorumluluklarınızdan kendinizi kurtaramazsınız" dedi.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KORUMAYA YÖNELİK ALINAN TEDBİRLER YETERSİZ"

Covid-19 tespit edilen sağlık emekçilerine dair genel toplam bir sayının bilgisinin olmadığını belirten Erden, "Çünkü kaç sağlık emekçisinde Covid-19 tanısı var; Sağlık Bakanlığı açıklamıyor. Bizim elimizde de tam bir rakam yok. Ama elbette ki şube temsilciliklerimizden bizlere de bilgi geliyor. Bu sayının bu kadar erkenden ve bu kadar yüksek olması bizim için elbette endişeyi büyütüyor. Aslında bu şunun da göstergesi: Biz başından beri 'Covid-19 salgınına karşı sağlık kurumları hazırlıklı değil' dedik. 'Sağlık emekçilerinin sağlığını korumaya dönük tedbirler alınmıyor' dediğimizde bu sanki spekülasyonmuş gibi algılanıyordu. Oysa bugün Covid-19 tanısı konulan arkadaşlarımızın bu kadar erkenden bu kadar sayının ortaya çıkması bütün bu kurumlardaki hazırlıksızlığın, sağlık çalışanlarını korumaya dönük tedbirlerin ne kadar az ve yetersiz alındığının çok somut bir göstergesi" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

"KENDİMİZİ ÖNEMSİZ HİSSETTİK"

Üniversite hastanesinde çalışan ve konuya ilişkin konuşan ve hasta bakıcı olan bir sağlık emekçisi ise, "Tüm dünyanın savaştığı bir hastalık ile her gün yüz yüze gelen ve mücadele eden bizler bu ödenekten yararlanamadığımızı öğrenince kendimizi önemsiz hissettik ve moralimiz bozuldu. İşe gidip gelirken toplu taşımayı kullanıyoruz, hastalar ile ilgileniyoruz ancak hiçbir hakkımız yok" dedi. 
Fotoğraf: Kocaeli 45.yıl gazetesi

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@