Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Batı Karadeniz'i vuran sel nedeniyle bölgeye gitti. Yanık sel felaketi için, "Bölgenin kaderi. Sonuç itibariyle Karadeniz çok yağış alan ve oldukça meşakkatli bir coğrafya" dedi.

Gültekin Uysal'dan Davutoğlu'na sürpriz ziyaret Gültekin Uysal'dan Davutoğlu'na sürpriz ziyaret

Karabük Valiliği'nde sel felaketi hakkında bilgi alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın konuşmasından kısa başlıklar şöyle:

- Birkaç gündür Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak merkezlerimizde ve bazı ilçelerde, köylerde bir yoğun yağış durumuyla karşı karşıyayız.

- Geçtiğimiz yıl özellikle bu bölgede hatırlayacaksınız, çok yoğun ve çok yıkıcı bir sel felaketiyle karşı karşıyaydık. Şükürler olsun, o süreçte aldığımız tedbirlerin etkisiyle bu sefer can kaybı şu ana kadar yaşamadık, inşallah yaşamayız da ama birkaç gün daha bu sürecin devam edeceğini meteoroloji söylüyor. Bu çerçevede de bütün hazırlıklarımızı hem teknik anlamda hem lojistik anlamda bütün hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.

- Tabii ki bir doğal afet, vatandaşlarımızın bunun sonuçlarından etkilenmemesi, zarar görmemesi en azından kısa bir sürede olsa bir ızdırap duymaması mümkün değil. Ama biz hükümet olarak, devlet olarak bütün kurum ve kuruluşlarımızla ilgili tüm bakanlıklarımızla konunun takipçisiyiz, meseleye vaziyet etme noktasında hiçbir sıkıntımız yok ve yakın takiple inşallah hızlıca bu sıkıntıları gidereceğiz.

"BÖLGENİN KADERİ"

- Bölgenin kaderi. Sonuç itibariyle Karadeniz bölgemiz çok yağış alan ve coğrafi yapısı itibariyle de oldukça meşakkatli bir coğrafya. Dolayısıyla bu coğrafyanın şartlarına uygun biçimde yeni tedbirlerle de inşallah kalıcı çözümleri hayata geçireceğiz, geçirmeye de başladık. Bu anlamda bakanlık olarak psikososyal destek ve sosyal yardımlar afet müdahale planı çerçevesinde iki temel sorumluluğumuz var ve diğer AFAD koordinasyonunda son derece deneyimli, birikimli bir ekip süreci kontrol ediyor.

BALTACI: "GEÇEN SENEKİYLE AYNI"

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ise sağanak yağış sonrası sel felaketinin yaşandığı Batı Kareadeniz'de dün yaptığı incelemelerde, "Geçen sene Abana'da, Bozkurt'ta, Çatalzeytin'de, Cide'de, Şenpazar'da, İnebolu'da ne yaşanıyorsa bu sene de aynı şeyler yaşanıyor. Gerekli önlemler, tedbirler alınmamış. Geçen sene sel felaketi dolasıyla toplanan 1 katrilyon parayla gerekli yatırımlar yapılmış değil. Türkiye, iklim krizini en şiddetli yaşayan ülkelerden bir tanesi. Bu iklim krizinin en ağır sonuçları yangınlar ve seller oldu. Bu artık sürpriz değil, her şey göz göre göre oluyor. Sel göz göre göre geliyor. Ama tedbirler, önlemler alınmış; gerekli yatırımlar yapılmış değil" diye tepki göstermişti.