Bakan Kurum: Riskli binalarda oturmayalım

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Riskli binalarımızın tespitlerini yaptıralım, riskli binalarda oturmayalım” açıklaması yaptı.İzmir’deki deprem ardından...

GÜNDEM 04.11.2020 - 11:17 04.11.2020 - 11:17

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Riskli binalarımızın tespitlerini yaptıralım, riskli binalarda oturmayalım” açıklaması yaptı.

İzmir’deki deprem ardından başlatılan arama kurtarma çalışmaları bugün itibariyle sona erdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada, “Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Riskli binalarımızın tespitlerini yaptıralım, riskli binalarda oturmayalım” dedi.İçişleri Bakanlığı’na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, İzmir’deki depremde arama kurtarma ekiplerinin çalışmasını tamamladığını bildirdi.

“SADECE BİR ALANDA ENKAZ KALDI”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da "Artık enkaz kaldırma çalışmalarına başladık, sadece bir alanda enkaz kaldı. Orada da hassas bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” açıklamasında bulundu.“Kentsel dönüşüm, ülkemiz için terörle mücadele kadar önemlidir” diyen Kurum, “17 bina enkazında ve etrafında riskli görülen binalarda yerinde uygulamalar yapacağız. Yeni yapacağımız konutlar zemin artı 5'i geçmeyecek” ifadelerini kullandı.

“TOKİ KONUT İNŞASINA 1 AY İÇİNDE BAŞLAYACAK”

Kurum, şöyle devam etti:“Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Riskli binalarımızın tespitlerini yaptıralım, riskli binalarda oturmayalım.”“TOKİ en geç 1 ay içinde konutların inşasına başlayacak, 1 yıl içinde de konutları teslim edeceğiz.”“Bugüne kadar yaptığımız taşınma ve kira yardımı toplamı 2 milyon 865 bin liraya ulaştı.”“22 bin binada, 141 bin bağımsız bölümün hasar tespitini tamamladık. Ağır hasarlı, acil ve yıkık bina sayımız 180.” 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@