Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlarken "Emin olun biz, çevre mevzuatı, uluslararası mevzuatlar dışında ülkemizde insanımıza, doğamıza, sağlığımıza zarar verecek hiçbir maddenin ülkemize girmesine, burada üretilmesine izin vermiyoruz. ‘Çöp ithal ediyorsunuz’ dediniz. Çöp ithal etmiyoruz, ham madde ithal ediyoruz" dedi.

Açılan ve kapanan şirketlere ilişkin bilgi veren Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise "2021 yılında 44 bin 414 şirket kapanmış, 149 bin 613 şirket açılmış. 2022 yılının 30 Kasım itibariyle rakamlar; 182 bin 860 şirket kurulmuş, 52 bin 993 şirket kapanmış" diye konuştu.

CHP'li Girgin EYT üzerinden AKP'ye yüklendi CHP'li Girgin EYT üzerinden AKP'ye yüklendi

TBMM Genel Kurulu’nda bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bağlı kuruluşların bütçeleri görüşüldü. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Genel Kurul'da milletvekillerinden gelen soruları yanıtladı.

BAKAN MUŞ: EKONOMİK BÜYÜMEMİZ GEÇEN SENE 11’İN ÜZERİNDE, BU SENE DE YÜZDE 5’İN ÜZERİNDE KAPATACAĞIMIZ ÖNGÖRÜLÜYOR

Açılan ve kapanan şirketlere ilişkin bilgi veren Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “2021 yılında 44 bin 414 şirket kapanmış, 149 bin 613 şirket açılmış. 2022 yılının 30 Kasım itibariyle rakamlar; 182 bin 860 şirket kurulmuş, 52 bin 993 şirket kapanmış. Diğer taraftan esnafa yönelik baktığımız zaman rakamlara, 2021’de 233 bin 451 tescil, 79 bin 372 terkin. 2022; 293 bin 868 tescil, 108 bin 49 terkin yapılmış. Dolayısıyla hem açılan hem kapanan işletmeler vardır… Ekonomik büyümemiz geçen sene 11’in üzerinde, bu sene de yüzde 5’in üzerinde kapatacağımız öngörülüyor" dedi.

BAKAN DÖNMEZ: SABİT SAAT UYGULANMASININ HEM ELEKTRİK TÜKETİMİ HEM DE PSİKOLOJİK VE SOSYOLOJİK ETKİLERİ ANALİZ EDİLDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise şöyle konuştu:

“İki milletvekilimizin sorusu; ‘Kalıcı yaz saati uygulamasına ilişkin tasarruf yapıldı mı, yapılmadı mı?’ Bildiğiniz gibi 2015 yılında bu karar alınmıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi ile aramızda yapılan protokol bir rapora bağlanmıştı. İTÜ tarafından yürütülen bilimsel çalışmalarda, sabit saat uygulanmasının hem elektrik tüketimi hem de psikolojik ve sosyolojik etkileri analiz edildi. Nitekim her yıl da bunun takibi yapıldı. Uygulamanın başlamasından bu yana elde edilen tasarruf yaklaşık 8 milyar 35 milyon kilovat saat olup bu tasarrufun parasal karşılığı tek zamanlı tarifede 5,69 milyar TL, üç zamanlı tarife 9,24 milyar TL."

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da şunları söyledi:

"OKULLARIMIZI, CAMİLERİMİZİ, MİLLET BAHÇELERİMİZİ NASIL YAPTIYSAK 250 BİN SOSYAL KONUTU DA AYNI ANLAYIŞLA YAPACAĞIZ

Sayın vekilimiz, ‘20 yılda 1 milyon 170 bin konut ürettiniz, nasıl yapacaksınız’ diye 250 bin konutu sordular. Söyledim ama bir kez daha söyleyeyim. Biz, 20 yılda köprülerimizi, hastanelerimizi, sanayi tesislerimizi, okullarımızı, camilerimizi, millet bahçelerimizi nasıl yaptıysak 250 bin sosyal konutu da aynı anlayışla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yapacağız. Şu anda sahada devam eden 138 bin konut var. Tabii bunu hep söylüyoruz ama anlatamıyoruz. Bu, bir vizyon meselesi, ufuk meselesi. Bu vizyonu ve ufuğu vatandaşımızın lehine koyan bir AK Parti iradesi var. Bu konutlardan, -kaç kere söyledik ama yine söyleyelim- sadece ve sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı alabilir. Bunun dışında kimse alamaz.

ÇÖP İTHAL ETMİYORUZ, HAM MADDE İTHAL EDİYORUZ

Emin olun biz, çevre mevzuatı, uluslararası mevzuatlar dışında ülkemizde insanımıza, doğamıza, sağlığımıza zarar verecek hiçbir maddenin ülkemize girmesine, burada üretilmesine izin vermiyoruz. ‘Çöp ithal ediyorsunuz’ dediniz. Çöp ithal etmiyoruz, ham madde ithal ediyoruz. O yüzden sıfır atık projesi önemli. Sıfır atıkla biz, geri kazanım oranımızı yüzde 35’lere çıkardık. Çok kısa zamanda daha da artıracağız. İthalatı bu oranda kısaltacağız."

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bağlı kuruluşların bütçeleri, yapılan görüşmelerin ardından AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.