Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400’lerin Ukrayna’ya verilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar'da düzenlenen Doha Forumu'nda Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin soruları yanıtladı.

Gözden kaçırmayın

2,5 yaşındaki Kadir'i döverek öldürdüğü belirtilen baba gözaltına alındı 2,5 yaşındaki Kadir'i döverek öldürdüğü belirtilen baba gözaltına alındı

"SÖZ KONUSU BİLE OLAMAZ"

S-400'ler hakkında konuşan Bakan Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"S-400'ler zaten Türkiye'ye geldi. Birileri 'S-400'ler Ukrayna'ya verilsin' dedi. Sanırım ABD tarafından söylendi bu sözler. Bu, söz konusu bile olamaz. Türkiye'nin daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacı var mı? Tabii ki var. Biz müttefiklerimizden bunu alamazsak başka kaynaklara yöneliriz. Şimdi ihtiyaçlarımızın yüzde 70'inden fazlasını üretebiliyoruz. Hava savunma sistemimiz de olacak. Bu bağlamda baktığımızda biz hala diğer alternatifler üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız Fransız ve İtalyan mevkidaşları ile görüştü. Şimdi bu iki ülke ortak üretimi Türkiye'de yapmak ya da hava savunma sistemlerini bize satmak konusunda biraz daha ciddiler."

"Önümüzdeki her seçeneği değerlendiriyoruz" diyen Mevlüt Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Ancak bizim ilk tercihimiz her zaman müttefiklerimiz. Bizim ülkemiz egemen bir ülke ve ihtiyaçlarımızı temin etmek zorundayız. Bizim birinci önceliğimiz Avrupa ama netice itibarıyla bunlar bize satılmazsa ne yapacağız?"

"NATO BÜTÇESİNE KATKIDA İLK 8'DEYİZ"

Türkiye'nin NATO bütçesine katkıda ilk 8'de olduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye, NATO'nun bütün çalışmalarına NATO üyelerinin %90'ından daha fazla katkıda bulunan bir ülkedir. Türkiye, NATO'nun sağlam bir müttefikidir. Türk ekonomisi çok daha iyi hale geliyor, Türkiye büyümeye devam ediyor. Endişe etmeyin" diye konuştu.