Bakan Bilgin'den 'asgari ücret' açıklaması: "Uzlaşma noktasına doğru gidiyoruz"

Asgari ücretin tespitine ilişkin görüşmelerle ilgili konuşan Bakan Vedat Bilgin "Ben görüşmeleri ilk haftada bitirme kararındayım. Olur gibi görüyorum. İlk görüşmede değil de bir hafta içinde, haftanın başında ve sonunda görüşürüz" dedi.

EKONOMİ 23.11.2021 - 11:02 23.11.2021 - 11:11

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, dün yapılan Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“1-2 HAFTA İÇİNDE BİTİRİRİZ”

Asgari ücretin tespitine ilişkin Aralık ayının sonunu bekleme niyetinde olmadıklarını belirten Bilgin, "Aralık ayının başında başlarız, 1-2 hafta içinde bitiririz. Bu sefer erken bitirme eğilimindeyiz. Çünkü taraflarla, sosyal ortaklarımızla görüşüyoruz. Onlarla bir uzlaşma noktasına doğru gidiyoruz. Araştırmamızın ilk verileri de onlarla uzlaşabileceğimiz yönünde" diye konuştu.

“ANKET SONUÇLARI ÇARŞAMBA GÜNÜ SONLANACAK”

DHA’nın aktardığına göre Bakan Bilgin, asgari ücrette işverene sağlanan 75 liralık destek hatırlatması yapılarak, bu dönemde nasıl bir yol izleneceğine ilişkin soruyu, "O daha önce Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği bir karardı. Uygulandı ve bitti. İşverene destek vermeyeceğiz, işçilerimize destek vereceğiz" diye yanıtladı.

Bilgin, işçiye verilecek desteğin nereden karşılanacağına yönelik soruya ise "Onu bilmiyorum, nereden verirsek. Doğrudan doğruya belirleyeceğimiz rakamın seviyesine göre, miktarına göre. Bütçeden aktarılan veya başka bir şekilde" diye cevap verdi.

Ayrıca asgari ücretin tespiti için yapılan anket sonuçlarının Çarşamba günü sonuçlanacağını belirten Bilgin, "Önce Cumhurbaşkanı'mızla paylaşacağım. Muhtemelen bir sonraki kabinede araştırmanın sonuçlarını takdim ederim" diye konuştu.

“BEN DE İLK HAFTADA BİTİRME KARARINDAYIM”

Bakan Bilgin, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın ilk 10-15 günde görüşmeleri sonlandırma ve 1 ay beklememe çağrısının sorulması üzerine, "Ben de ilk haftada bitirme kararındayım. Ben olur görüyorum. İlk görüşmede değil de bir hafta içinde; haftanın başında ve sonunda görüşürüz" dedi.

“KADEMELİ ASGARİ ÜCRET VE BÖLGESEL ASGARİ ÜCRET OLMAZ”

İlk resmi görüşmenin 1 Aralık'ta yapılacağını ifade eden Vedat Bilgin, bir soru üzerine, "Yasalarımıza göre kademeli asgari ücret olmaz, bölgesel asgari ücret olmaz. İşletme büyüklüğüne göre asgari ücret olmaz" diye konuştu.

Bakan Bilgin, asgari ücretten gelir vergisinin alınmaması gibi bir formülün masada olup olmadığının sorulması üzerine de "Onu şimdi açıklamıyorum. Tabii biz çalışıyoruz, her ihtimali alternatifleri çalışıyoruz" dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST