Mezopotamya Ajansı'ndan Müjdat Can'ın haberine göre Diyarbakır Bağlar Belediyesi Başkanı AKP'li Hüseyin Beyoğlu, Ayşe Şan Parkı'ndaki taşınmazı bir yıllığına İletişim Başkanlığı'na devretti. 

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yüzde 71 oranında oy alan HDP'li Zeyyat Ceylan'ın KHK'li olmasını gerekçe göstererek mazbatasını vermemesi üzerine Bağlar Belediyesi Başkanlığı koltuğuna oturan AKP’li Hüseyin Beyoğlu, belediye taşınmazlarını peşkeş çekmeyi sürdürüyor. Bağlar Belediyesi'nin Nisan ayında yapılan Meclis toplantısında, Kantar Kavşağı'na yakın bir noktada bulunan Ayşe Şan Parkı'ndaki belediye taşınmazını 12 ay boyunca bedelsiz bir şekilde İletişim Başkanlığı'na devretti. 

HDP'de Buldan ve Sancar'la devam kararı HDP'de Buldan ve Sancar'la devam kararı

17'YE KARŞI 20 OYLA KABUL EDİLDİ

Belediye, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü, 28 Mart'ta konuya dair Meclis'e önerge sundu. Önergede, "T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Diyarbakır Bölge Müdürlüğü’ne tahsisli hizmet ve faaliyetlerini yürüttüğü hizmet binası Diyarbakır Surlarının Koruma Bandında kaldığından 2021 yılı içerisinde hazırlanan 'Esaslı Onarım' (Restorasyon) Projesi, Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 08.02.2022 tarihli ve 9051 sayılı uygunluk kararı ile onaylanmış olup bu doğrultudaki uygulama çalışmalarının (röleve, restitüsyon, restorasyon) Nisan 2022 yılında başlatılması planlandığı ve bunun 12-18 ay süreceği öngörülmüştür. Söz konusu İletişim Başkanlığı Diyarbakır Bölge Müdürlüğünün hizmet binasının 'Esaslı Onarım' Projesinin uygulama çalışmaları süresince Belediyemiz uhdesinde bulunan Ayşe Şan Parkındaki müstakil taşınmazı geçici hizmet binası olarak bedelsiz 12 ay süre ile tahsis edilmesi" talep edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri, yapılan oylamada ret oyu kullandı. Önerge, 17 rette karşı 20 oyla kabul edildi.