Merkez Bankası'nın 190 milyar dolarının yok olduğunu ve ekonomideki deliğin "haksız, hukuksuz ihaleler, 5-10 yerden alınan maaşlar ve adam kayırmak"tan kaynaklandığını savunan DEVA lideri Babacan, "Döviz rezervini arka kapıdan cayır cayır sattılar, 'bak ne güzel ekonomiyi yönetiyoruz, kur artmıyor' dedirtmek için. Swap anlaşmalarıyla buldukları parayla da geçen aralıktan bugüne kadar 60 milyar dolar daha sattılar. Satılan miktar 190 milyar doları geçti" tepkisinde bulundu.

Karadeniz gezisine çıkan Babacan'a Artvinli bir bir vatandaş, "35 yıllık elektronikçiyim. Böyle bir dönem görmedik. Sizin döneminizde her şey çok güzel gidiyordu. Ne oldu bu ekonomiye? Sabah dükkanı açıyoruz, hangi ödemeyi yarın yapacağız diye düşünüyoruz. Bir maliye bakanımız var, 'Düzelttik. Kur korumalı bir şeyler yaptık' dedi" sözleriyle ekonomiyi şikâyet etti.

Babacan bunun üzerine şu ifadeleri kullandı:

"Merkez Bankası'nın döviz rezervini arka kapıdan cayır cayır sattılar. Ne için? 'Bak ne güzel ekonomiyi yönetiyoruz, kur artmıyor' dedirtmek için. Onu bitirdiler, swap anlaşmalarıyla para buldular. Swap anlaşmalarıyla buldukları parayla da geçen aralıktan bugüne kadar 60 milyar dolar daha sattılar. Satılan rakam 190 milyar doları geçti. Gizli saklı yapıyorlar."

"MERKEZ BANKASI 13 YIL BOYUNCA 8 MİLYAR DOLAR SATTI, AYNI GÜN İLAN ETTİ"

"Merkez Bankası, bizim dönemde, 13 yıl boyunca sadece 8 milyar dolarlık satış yaptı. Yaptığı her satışı o gün 'Ben bugün bu kadar döviz sattım' diye ilan etti. Bunlar 190 milyar dolar döviz sattılar, hiçbir şey söylemiyorlar. Biz işi bildiğimiz için devletin ve özel sektörün piyasa rakamlarından topluyoruz, çıkarıyoruz, buluyoruz. Bakıyoruz ki 190 milyar dolar yok olmuş."

Makine ihracatı 7 ayda 14,2 milyar dolara ulaştı Makine ihracatı 7 ayda 14,2 milyar dolara ulaştı

"DOLAR TÜKENİNCE DOLARIN FİYATI ARTIYOR"

"Doğru hesaptan kaçar mı ya? Yaptığın iş doğruysa çık, açıkla. 'Ben bugün 5 milyar dolar sattım' de. Niye gizli saklı yapıyorsun? Sata sata tükettiler doları. Dolar tükenince, dolar kıtlığı olunca doların fiyatı artıyor. Çok basit hesap."

"HAVUZUN DİBİNDEKİ ÇATLAĞI KAPATINCA SU DOLACAK"

Babacan, bir başka vatandaşın "Bu hazine boşaldı ya. Bunu nasıl doldurmayı düşünüyorsunuz" sorusunu şöyle yanıtladı: "Sorun ne biliyor musun? Havuzun dibinde çok delik var, çatlak var. Su oradan kaçıyor. Deliği, çatlağı kapattık mı zaten hemen su dolmaya başlayacak. Delik, çatlak ne demek? Haksız, hukuksuz ihaleler demek. Delik, çatlak; 5-10 yerden maaş almak demek. Adam kayırma demek.