2009 yılında Kastamonu’nun ilk kadın mübaşiri olarak memuriyet görevine başlayan Mehtap Demirezen, azmedip çalışarak müdürlük görevine yükseldi. Demirezen, "Şimdiki hedeflerim arasında dikey geçiş sınavı ile bir de hukuk fakültesi bitirmek var" dedi.

Haber: Murat Şengül-Asuman Şengül

Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde okuduğu sırada 2008 yılında girmiş olduğu KPSS ile 2009 yılında Kastamonu Adliyesinde açılan mübaşirlik sınavına girerek başarılı olan Mehtap Demirezen, Taşköprü Adliyesi’nde mübaşir olarak göreve başladı.

ŞEHİRDEKİ İLK KADIN MÜBAŞİR

Kastamonu’da ilk kadın mübaşir olan Demirezen, Taşköprü Adliyesi’nde çalıştığı 3 yıllık süre içerisinde arkadaşları ve amirleri tarafından takdir edildi. Zabıt katipliği için açılan görevde yükselme sınavını kazanan Demirezen, mübaşirlik görevinden zabıt katipliğine atandı.

Gözden kaçırmayın

Sağlık Bakanlığı Türkiye'de bugüne kadar 'maymun çiçeği' vakası görülmedi Sağlık Bakanlığı Türkiye'de bugüne kadar 'maymun çiçeği' vakası görülmedi

Zabıt kâtibi olarak Kastamonu Adliyesi’nde göreve başlayan Demirezen, 9 yıl boyunca, başta İcra Müdürlüğü olmak üzere hukuk mahkemelerinde görev yaptı. Bu sırada Adalet Meslek Yüksek Okulu ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü başarı ile bitirdi.

ÇALIŞKANLIĞINI VE AZMİNİ HİÇBİR ZAMAN KAYBETMEDİ

Evli ve 2 çocuk annesi olan, çalışkanlığı ve azmini hiçbir zaman yitirmeyen Demirezen, Yazı İşleri Müdürlüğü için 2020 yılında açılan görevde yükselme sınavını yüksek puanla kazandı. Demirezen, 2021 yılında Küre Adliyesi Yazı İşleri Müdürlüğü’ne atandı.

ŞİMDİKİ HEDEFİ HUKUK FAKÜLTESİNİ BİTİRMEK

Görevini çok sevdiğini belirten Yazı İşleri Müdürü Mehtap Demirezen, şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle adliyemize gelerek gençler açısından çocuklarımız açısından beni örnek göstermek istediğiniz için sizlere teşekkür ederim. İsmim Mehtap Demirezen. Şu an Küre Adliyesi’nde Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktayım. Ben Adalet Bakanlığı’ndaki görevime 2009 yılında mübaşir olarak başladım. KPSS puanımla atandım. Sonrasında bu görevde yükselmek için 2012 senesinde katiplik sınavına katıldım. Yazılı sınavı ve 3 dakikada 90 kelime yazmak suretiyle klavye sınavını geçerek katiplik mesleğine yükseldim. 9 sene kadar Kastamonu Merkez Adliyesi’nde görev yaptım.

İcra müdürlüğü ve hukuk mahkemelerinde çalıştım. Sonrasında 2020 yılında yapılan görevde yükselme sınavı ile Yazı İşleri Müdürlüğü sınavını kazandım ve halen yaklaşık 5 aydır Küre Adliyesi’nde müdür olarak görev yapmaktayım. Ben bu azmimi anneme babama borçluyum. İkisi de şu anda hayatta değiller, ama iki çocuğum var. Evliyim, çocuklarıma örnek olmak açısından ve kendimde okumayı sevdiğim için meslekte azmettim. Allah'a şükürler olsunki mübaşirlikten müdürlüğe kadar yükseldim. Şimdiki hedeflerim arasında dikey geçiş sınavı ile bir de hukuk fakültesi bitirmek var. Gençlerimize, çocuklarımıza örnek olduğum için ve beni bu şekilde gelerek haber yapmak istediğiniz için sizlere tekrar teşekkür ediyorum.”

MEHTAP DEMİREZEN KİMDİR?

1988 doğumlu olup Taşköprü ilçesi nüfusuna kayıtlıdır. İlköğretimini Kastamonu Darende İlköğretim okulunda, lise öğrenimini yabancı dil ağırlıklı Kastamonu Kuzeykent Lisesi’nde, yükseköğrenimini Adalet Meslek Yüksek Okulu ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde bitirdi. Halen Küre Adliyesi Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır. Evli ve 2 çocuk annesidir. Şimdiki hedefleri arasında Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Hukuk Fakültesi okumak var.

* Bu haber Medya Araştırmaları Derneği'nin yürüttüğü Yerel Medya ve Yurttaş Habercileri İçin Hak Temelli Yeni Medya Eğitimi Karadeniz Eğitim Programı kapsamında hazırlanmıştır.12:54