Ayvalık Belediyesi, apartmanların altında bulunan marketlerin mimari projeye uygunluğunu denetliyor. Yapılan denetimlerde farklılık ve eksik tespit edilmesi halinde ruhsat iptali ve mühürleme gibi yaptırımlar uygulanıyor ve hukuki süreç başlatılıyor.

Ayvalık'ta birden fazla katlı binaların altında yer alan marketler, inşaat teknikerleri ve ruhsat zabıtası tarafından tek tek denetleniyor. Denetimlerde ekipler binaların ana taşıyıcı unsurları olan kolon ve kirişlerin son durumunu, proje uygunluğunu kontrol ediyor.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, vatandaşların hayatını tehlikeye atan hiçbir projeye, hiçbir müdahaleye izin vermeyeceklerini söyledi. On bir ili etkileyen deprem felaketinin ve yaşanan acının bir daha hiçbir yerde tekrarlanmaması için herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini dile getiren Başkan Ergin, “Yaşanan büyük depremlerde ne yazık ki canımız çok yandı. Yaşadığımız bu acılardan mutlaka ders almalıyız. Biz Ayvalık Belediyesi olarak daha önce de gerçekleştirdiğimiz yapılardaki denetimlerimizi arttırdık. Ekiplerimiz sıkı bir şekilde yüksek katlı binaların zemin katlarındaki marketlerde kolon ve kiriş kontrolü gerçekleştiriyor. Hemşehrilerimizin hayatını tehlikeye atacak hiçbir projeye, izinsiz hiçbir müdahaleye izin vermeyeceğiz. İzinsiz ve yasal olmayan herhangi bir müdahaleye rastlanması halinde hukuki adımlarımızı atacağız” dedi.