Samsun'un Ayvacık ilçesinde Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, şeker pancarı üreticisine haciz gönderildiğini belirterek, uygulamaya sert tepki gösterdi

Haber: MEHMET YAZICI

Samsun'da Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, pancar üreticinin 2020 yılında açılması planlanan Çarşamba Şeker Fabrikası'nı düşünerek pancar ektiğini, ancak ürünlerinin elinde kaldığını söyledi. "Çiftçimizi mağdur ettikleri yetmiyormuş gibi bir de haciz gönderdiler" diyen Erdal Avcı, fabrikanın üç yıldır açılamamasına isyan etti. 

"Bu mu sizin tarım politikanız" diye soranErdal Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çarşamba Şeker Fabrikası'nın kapatılmaması ve açılması için 7’den 70’e el birliği mücadele verdik. Fabrikamızın faaliyete geçmesi için kapı kapı dolaşıp çiftçilerimizin şeker ekmesini teşvik ettik" diyen Avcı, "Ancak Çarşamba Şeker Fabrikası'nın ödenek yetersizliğinden üç yıldır bir türlü faaliyete geçmedi. 2020 yılında ülkemizde genelinde de olduğu gibi Samsun'da da kuraklık oldu ve verimli bir ürün alınamadı. Fabrikanın da açılmamasıyla çiftçilerimizin ürünü Kastamonu Şeker Fabrikası'na gönderildi. Nakliyeci bulunana kadar çiftçinin ürünü söküldükten sonra tarlada 1 hafta on gün kalarak fire vermiş oldu ve çiftçilerimiz kullandıkları avansları ödeyemediler."" dedi.

Gözden kaçırmayın

İstanbul’da yurt fiyatları iki katına çıktı İstanbul’da yurt fiyatları iki katına çıktı

HACİZ LİSTESİ PAYLAŞTI

Erdal Avcı, üreticilerin 2021 yılında fabrika faaliyete geçecek diye şeker pancarı ektiğini, ancak gerekli bütçe ayrılmadığı için fabrikanın açılmadığını ve çiftçilerin mağdur olduğunu söyledi. Haciz işlemleri ile ilgili bir liste paylaşan Avcı, "Ekteki listede de görüleceği üzere 106.000 tl borcu olan çiftçiye 36.000 tl faiz ve 15.000 tl avukat ücreti gibi akıllara zarar bir icra takibi yaptılar. Sayın Cumhurbaşkanımız bir karış toprak kalmasın ekin diyor, eski başbakanımız AKP Genel Başkan Vekilimiz DELİLER gibi ekin diyor peki soruyorum sizlere Sayın Cumhurbaşkanım bu çiftçi bunca faizi , bunca avukat parasını nasıl ödesin ki üretimine devam etsin. 
Elindeki traktörüne haciz konulan çiftçi nasıl üretsin ? Ayrıca şeker pancarı ekimi öncesi çiftçi grupları oluşturuluyor . Örneğin A grubunda olan bir çiftçi borcunu ödemese diğer 10 kişi ödese dahi müteselsil kefillikten dolayı yine hacizden kurtulamıyor." dedi.

seker-1