CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı, yurtiçi ve yurtdışında bazı yurttaşların seçmen kaydının silindiğini belirterek, yurttaşlara; "Lütfen milli iradenin sandığa tam olarak yansıması için herkes 2 Nisan’a kadar ya muhtarlığa giderek askıya çıkarılan seçmen listesinden adına baksın ya da e-Devlet üzerinden yurtiçi seçmen sorgulamaya tıklayarak seçmen olup olmadığını kontrol etsin" çağrısı yaptı. Atıcı, yurttaşlardan aynı hanede veya binada oturan tanımadıkları kişilerin olup olmadığını da kontrol etmelerini istedi.

CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, bir arkadaşının seçmen kaydını kontrol ederken ikametgahının dahi silindiğini kendisine söylediğini aktardı. Konuya ilişkin sosyal medya hesabından “Sizin de başınıza gelmiş olabilir" başlıklı bir paylaşım yapan Atıcı, vatandaşlara "Seçmen kaydını kontrol eden Y.D., ikametgahının bile 'silindiğini' gördü. İlçe nüfus müdürlüğüne giden Y.D., emniyet tarafından işaretleme yapıldığını ve adresinin kapatıldığını öğrendi. Hala e-Devlet'ten seçmen kaydınızı kontrol etmediniz mi" uyarısında bulundu.

Ezgi Sevgi Can: "Adaleti hep kırıntılarıyla veriyorlar, cezasızlığa karşı mücadele devam edecek" Ezgi Sevgi Can: "Adaleti hep kırıntılarıyla veriyorlar, cezasızlığa karşı mücadele devam edecek"

Prof. Dr. Atıcı, konuya ilişkin ANKA Haber Ajansı'nın sorularını yanıtladı. 

“HER SANDIKTAN 5 KİŞİYİ SİLSELER 1 MİLYON SEÇMEN EDER DİYE DÜŞÜNDÜK”

Atıcı, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde vatandaşların oy kullanabilmeleri için seçmen kayıtlarını kontrol etmeleri gerektiğini söyledi. Atıcı, “Biz CHP Parti Okulu olarak öncelikle herkesin seçmen kaydını kontrol etmesi gerektiğine dair bir çalışma başlattık. Hem sosyal medya hem de medya üzerinden ve partimiz içerisinde herkesin seçmen kaydının olup olmadığını araştırmasını istedik. Çünkü devleti yönetenlere bir güvenimiz kalmadı. Türkiye’de bulunan yaklaşık 200 bin sandıkta her sandıktan 1 kişiyi silseler 200 bin seçmen eder; her sandıktan 5 kişiyi silseler ki sandıkta 400 kişi var, kimsenin ruhu bile duymayabilir, bu durumda 1 milyon seçmen eder diye düşündük. Herkesin kendini kontrol etmesi, seçmen olup olmadığına bakmasını söyledik” dedi.

“HERKESİN KENDİNİ KONTROL ETMESİNİ İSTEDİK”

Seçmen kaydının silinmesini organize bir iş olarak düşünmediklerini ifade eden Atıcı, “Kalkıp da hükümet ya da devleti yönetenler organize bir şekilde, talimatla şu insanları silin demeyeceklerdir. Ancak bazı hatalar, bazı kötü niyetli insanları bu işi elbette ki yapabilirler diye düşündük ve herkesin kendini kontrol etmesini istedik. Bir arkadaşım beni aradı ve seçmen kaydının değil ikametgâh kaydının bile silindiğini söyledi. Ben de derhal ilçe seçim müdürlüğüne gitmesini ve dilekçe vermesini istedim. Bu arkadaşımız ilçe seçim müdürlüğüne gitti, bir dilekçe verdi. Dilekçenin cevabını da ben sosyal medya hesabımda paylaştım” dedi.

“İKİ POLİS EVE GELİYOR. BU EVİN BOŞ OLDUĞUNU İDDİA EDİYOR. BİR TUTANAK TUTARAK BUNU İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE VERİYOR, NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ DE BU İKAMETGAHI KAPATIYOR”

Atıcı, bir arkadaşının ikmetgah kaydının silinmesiyle ilgili yaşananları ANKA’ya şu sözlerle anlattı:

“Olay şöyle gelişmiş; iki polis eve geliyor. Bu evin boş olduğunu iddia ediyor. Bir tutanak tutarak bunu ilçe nüfus müdürlüğüne veriyor. Böylece ilçe nüfus müdürlüğü de bu ikametgahı kapatıyor. Bu akıllara durgunluk verecek bir şey. Bir, polis neden gelsin bir evde insan yaşıyor mu yaşamıyor mu diye baksın? Hadi diyelim ki güvenlik gerekçesiyle, ihbardır şudur budur gelebilir polis, başımızın üstünde yeri var, evi kontrol edebilir, yaşayan var mı yok mu diye. Peki kapıyı çaldı, kimse yok, olabilir, kime soracak bu evde bir insan yaşıyor mu yaşamıyor mu diye? Bir sitede oturuyor bu arkadaşımız. Sitenin güvenliği var, sitenin yöneticisi var, sorabilir. Kime sorsalar bu arkadaşımızın orada yıllardır yaşadığı belli. Bu da sorulmamış. Bu evde kimse yaşamıyor diye ilçe nüfus müdürlüğüne resmi yazı yazılmış. Ve ilçe nüfus müdürlüğü bu resmi yazıyı arkadaşımıza göstermiş. Benim paylaştığım resmi yazıda da bu emniyetin gönderdiği yazının tarihi ve sayı numarası yazıyor. Böylece de ilçe nüfus müdürlüğü, emniyetten gelen yazı üzerine arkadaşımızın ikametgâh kaydını kapatmış. Bu akıllara durgunluk verecek bir şey. Arkadaşımız başvurdu ve tekrardan kaydını yaptırdı. Acaba bunun gibi başka kişiler var mı?”  

“MİLLİ İRADENİN SANDIĞA TAM OLARAK YANSIMASI İÇİN HERKES 2 NİSAN’A KADAR SEÇMEN KAYDINI KONTROL ETSİN”

Atıcı, “Sizin aracılığınızla tekrar söylüyorum, lütfen milli iradenin sandığa tam olarak yansıması için herkes 2 Nisan’a kadar ya muhtarlığa giderek askıya çıkarılan seçmen listesinden adına baksın ya da e-Devlet üzerinden yurtiçi seçmen sorgulamaya tıklayarak seçmen olup olmadığını kontrol etsin. Bu hayati öneme sahip bir şey. Lütfen bunu yapın. Çünkü biz sandığa kirli eller uzanmasını istemiyoruz. Bakın milli irade diyorum, CHP demiyorum. Mili iradenin sandığa yansıması lazım. Vatandaş AK Parti’ye mi oy veriyor, başım üstüne, CHP’ye mi, HDP’ye mi, MHP’ye mi, İYİ Parti’ye mi… Kime oy veriyorsa başımızın üstüne yeri var. Ancak ne olur, Allah aşkına milli iradeyi sakata uğratmayalım” sözleriyle yurttaşların seçmen kaydını kontrol etmesi çağrısında bulundu.

“LÜTFEN SEÇMEN OLUP OLMADIKLARINI KONTROL ETSİNLER. BAŞKA TÜRLÜ MİLLİ İRADENİN SANDIĞA YANSIMASINI BEKLEYEMEYİZ”

CHP’li Atıcı, “Biz devleti yönetenlere güvenimizi yitirdik. Devletimize güvenimizi yitirmek istemiyoruz. Devleti yönetenlere güvenimiz kalmadı. O nedenle biz herkesin seçmen olup olmadığını kontrol etmesini istiyoruz. Benzer bir durum yurtdışında da yaşanıyor. Az önce Avustralya ile konuştum. CHP Avustralya birliğimizdeki arkadaşlarımızın da birçoğunun kaydı çıkmıyor. O yüzden bu yurtiçinin sorunu değil, yurtdışında yaşayan seçmenler de aynı şekilde e-Devlet üzerinden T.C. kimlik numaralarını girerek lütfen seçmen olup olmadıklarını kontrol etsinler. Başka türlü milli iradenin sandığa yansımasını bekleyemeyiz” dedi.

“KOMŞULARINIZIN EVLERİNDE TANIMADIĞINIZ İSİMLER VARSA ÖNCE KOMŞUNUZA SORUN”

Muhtarlık veya e-Devlet üzerinden seçmen kaydına ulaşamayan yurttaşların 2 Nisan’a kadar seçmen kaydını oluşturabileceklerini vurgulayan Atıcı, “Siz e-Devlet üzerinden kendi evinizdeki seçmenleri yani kendinize, eşinize, anne, baba, çocuklarınıza bakarken aynı zamanda o binada yaşayan bütün seçmenleri de görme şansınız var. Binada kimlerin seçmen olduğunu da görebilirsiniz. Komşularınızın evlerinde tanımadığınız isimler varsa önce komşunuza sorun, ‘ya ben kendimi incelerken sizin evinizde tanımadığımız şu kişinin olduğunu gördüm, bunu tanıyor musunuz?’ Eğer o da tanımıyorsa bu durumda sizin evinize sizden başka seçmenler de yazılmış olabilir. Buna da denk geldik. Devletin bu sistemi kurmasındaki amaç bu, seçimlerde şeffaflık getirmek. Bu nedenle kurulmuştu yıllar önce” diye konuştu.

“DEVLETİ YÖNETENLER BİZİM BU KONUDA GÜVENİMİZİ SARSMAYA DEVAM EDİYOR”

Atıcı, aynı hanede veya binada tanınmayan seçmen varsa tespit edilmesi ve şikâyet edilmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bir problem varsa şikâyet edeceksin. Devlet bunu diyor. Devleti yönetenler ne yapıyor? Devleti yönetenler bizim bu konuda güvenimizi sarsmaya devam ediyor. O yüzden bu seçim çok kritik. Lütfen herkes seçmen kaydını kontrol etsin. Komşularına, ailesine baksın. Adana’ya geldim, annemin seçmen olup olmadığını bizzat kontrol ettim. Seçmen olduğunu gördüm. Lütfen herkes bunu yapsın.”