Aykut Erdoğdu: AKP pandemide bile halka acımadı

CHP İstanbul milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu, 2021 bütçesi ve gerçekleşen vergi gelirlerine ilişkin açıklamasında "Dünyanın en acımasız hükümeti ile karşı karşıyayız. AKP pa...

EKONOMİ 06.12.2020 - 13:31 06.12.2020 - 13:31

CHP İstanbul milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu, 2021 bütçesi ve gerçekleşen vergi gelirlerine ilişkin açıklamasında "Dünyanın en acımasız hükümeti ile karşı karşıyayız. AKP pandemide bile halka acımadı" ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu, AKP iktidarının vatandaşı Covid-19 salgınında yalnız bıraktığını bildirerek, “Dünyanın en acımasız hükümeti ile karşı karşıyayız. Salgın sürecinde halka sadece 8,2 milyar lira destek sağlayan, üstelik bu paranın 2 milyar lirasını da IBAN vererek halktan toplayan AKP, halka pandemi sürecinde bile acımadı, Ocak-Ekim döneminde halktan, geçen yıla göre 115,5 milyar lira daha fazla vergi topladı. 2019 Ocak-Ekim döneminde 539,9 milyar lira olan vergi gelirleri, bu yıl aynı dönemde 655,4 milyar liraya çıktı” dedi.

"AKP, PANDEMİDE MİLLETE VERMEDİĞİNİ FAİZ OLARAK TEFECİLERE YEDİRDİ”

Erdoğdu, yaptığı açıklamada, bütün devletlerin pandemi nedeniyle halka karşılıksız destek vermek için birbirleri ile yarıştığını kaydederek şunları söyledi:“Dünyanın en kapitalist ülkesi ABD’nin en kapitalist başkanı Donald Trump döneminde bile halka haftalık 600 dolarlık işsizlik yardımı ve 1200 dolarlık doğrudan destek ödemesi yaptı. Asya, Latin Amerika, hatta dünyanın en yoksul kıtası Afrika da bile ülkeler halkına destek verirken, AKP halka kuruş koklatmadığı gibi, vergi ve kredi ertelemelerini bile destek gibi gösteriyor, yoksulluktan kıvranan milletin dikkatini dağıtmak için de sürekli CHP’ye saldırıyor.Hazine ve Maliye Bakanlığı Aylık Bütçe Gerçekleşme Raporu’nda 2020 bütçe başlangıç rakamları incelendiğinde, giderlerin 2019’a göre yüzde 14, faiz hariç giderlerin yüzde 13,4, faiz giderlerinin ise yüzde 18,4 artması gerekiyor. Oysa Ocak-Ekim döneminde, 2019’un aynı dönemine göre artış, giderlerde yüzde 18’i, faiz hariç giderlerde yüzde 15,9’u, faiz giderlerinde ise yüzde 35,4’ü buluyor. Yani rakamlar, AKP’nin pandemide millete vermediği maddi desteği, faiz olarak tefecilere yedirdiğini ortaya koyuyor.”

"AKP’NİN PANDEMİ POLİTİKASI: VERGİYE YÜKLEN"

Bütçe gelirlerinin başlangıç rakamlarıyla yüzde 8,7, vergi gelirlerinin ise yüzde 3,7 artacağı öngörüldüğünü kaydeden Erdoğdu şöyle devam etti:“Pandemiye rağmen AKP vergi gelirlerini Ocak-Ekim 2020 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,4, bütçe gelirlerini yüzde 14,3 artırdı. Her zaman olduğu gibi halkın bu zor günlerinde onlara hiçbir şey vermeden alan AKP, 10 ayda 967,7 milyar lira harcadı. Bunun 119,7 milyar lirası faize gitti. Faiz dışındaki bütçe giderleri 848,1 milyar lirayı buldu. AKP’nin faiz dışındaki bütün harcamalarını gösteren bütçe giderleri pandemiye rağmen yüzde 13,4 artması gerekirken sadece 2,5 puan artışla yüzde 15,9’da kaldı. Vergi gelirlerini ise enflasyonun çok üzerinde yüzde 21,4 artıran AKP, faiz hariç giderleri yüzde 13,4 olan hedefin sadece 2,5 puan üzerine çıkardı. Bu rakamlar ‘Halka şu kadar destek verdim, bu kadar destek verdim’ diyen AKP’nin ne kadar destek verdiğini sergiliyor.”

"KAMU KAYNAKLARIYLA YANDAŞLAR BESLENİYOR"

Pandemi nedeniyle çalışan ve üreten kesimlerin zoru günler geçirmesine karşın AKP’nin, vergileri artırmaktan ve toplamaktan geri durmadığını anlatan Erdoğdu şu görüşleri dile getirdi:“Pandemi bile AKP’yi vergi gelirlerini, Ekim ayı sonu itibarıyla yıllık bazda yüzde 11,9 olan TÜFE enflasyonunun çok üzerinde yüzde 21,4 artırmaktan alıkoymadı. Bu kadar vergi toplayan, faiz dışı harcamalarını da doğru dürüst artırmayan AKP, faiz giderlerini yüzde 35,4 artırdı. Bunun sonucunda vergi gelirlerindeki artışa rağmen bütçe açığını yüzde 44,5 artırarak 10 ayda 145,5 milyar liraya çıkardı. 18 yılda 278 milyar dolar bütçe açığı veren AKP yine yapacağını yaptı. Ancak bu durum tesadüf değil. AKP, kamu kaynaklarıyla yandaşlarını ve yanaşmalarını besliyor. Bu yüzden salgın, kriz, felaket demeden acımasızca vergi topluyor. Felaket günlerinde bunu daha net gördük.”

"EZİLEN KESİME YİNE HİÇBİR ŞEY YOK"

Erdoğdu, açıklamasını, “AKP hiç bütçe yapmasa bütçe ancak bu kadar kötü olabilirdi. Milletimiz şunu unutmasın, AKP’nin bütün veri, tahmin ve öngörüleri hayal mahsulüdür. 2021 bütçesi de AKP’nin daha önce yaptığı 18 bütçe gibi emekli, çiftçi, esnaf, işçi, memur, öğrenci, işsiz, sanatçı başta olmak üzere toplumun bütün ezilen kesimlerine hiçbir şey getirmeyecektir. Bütçe, bütün dar gelirliler için hüsran olacaktır. Herkes hazırlıklı olsun, kara kış geliyor. Tek çaremiz bu yolsuzluk canavarından ilk sandıkta kurtulmak” diyerek bitirdi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@