24.07.2020, 12:37

Ayhan Barut'tan kadına ve çocuğa yönelik hak ihlallerine karşı iktidara çağrı

Ayhan Barut'tan kadın ve çocuklara yönelik ak ihlallerinin önlenmesi için Meclis'te iktidara çağrı yaptı. Barut, "Kadın ve çocuklar için harekete geçin. İstanbul Sözleşmesi yaşatır" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Meclis'te kadın ve çocuklara yönelik her türlü kötülüğün önlenmesi için siyasi iktidarı göreve çağırdı. 2019 yılında 474 kadının katledildiğini anımsatarak iktidarın görevini yerine getirmediğini belirten Barut, "Toplumu sarsan her olayda timsah gözyaşları dökmeyin, çözüm üretin" dedi.

"474 KADIN KATLEDİLDİ"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alan Ayhan Barut, "Kadın ve çocuklara yönelik şiddet, taciz, tecavüz, katliam ve eşitsizlik haberleriyle sarsılmadığımız neredeyse gün yok artık. 2019 yılında 474 kadın akrabası, eşi, çocuğu, sevgilisi ya da tanıdığı olan bir erkek tarafından katledildi. 'Cennet anaların ayağının altındadır' hükmüne rağmen kadınlarımıza, çocuklarımıza kıyıyorlar" diye konuştu.https://twitter.com/dokuz8haber/status/1286598245464997888

"SÖZLEŞMENİN DEVLETE YÜKLEDİĞİ SORUMLULUK YERİNE GETİRİLMİYOR"

İktidarın kadın ve çocuklar için başka acılar yaşanmadan derhal harekete geçmesini isteyen Barut, şunları kaydetti:"Kadını, aileyi ve çocukları koruyamayan, katliamları, şiddeti, tecavüzü ve tacizleri engelleyemeyen siyasi iktidar, kadını ve aileyi korumaya yönelik imza atılan İstanbul Sözleşmesi'ne itiraz ediyor. Şiddete ve katliama yönelik itirazları dillendirip gereğini yapmayanlar, sözleşmenin devlete yüklediği sorumluluk ve ödevleri yerine getirmiyor. Bu ne yaman çelişkidir böyle! Yalandan ağlamayın, timsah gözyaşları döküp vicdanlarınızı rahatlatmaya çalışmayın."

"KADIN VE ÇOCUKLAR İÇİN HAREKETE GEÇİN"

"İktidar, artık bu oyuna son versin! Samimiyse, kadınlarımızı ve çocuklarımızı korumak istiyorsanız etkin önlem alın! Elinizden tutan mı var? Tek adam her istediğini bir kararnameyle yapıyor. Derhal kadınları ve çocuklar için harekete geçin!"

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@